Kultura Sport Wokół nas

Region. Gala X-lecia cyklu ,,Kaszuby Biegają”. Przez dekadę wspólnie stworzyli wielką rodzinę biegaczy

4 listopada w Kartuskim Centrum Kultury odbyła się Jubileuszowa Wielka Gala ,,Kaszuby Biegają’’, na której podsumowano X edycję tej imprezy oraz całą jej dekadę. Z tej racji nadano wielu tytułów. Ogłoszony został również projekt ,,I Biegu dookoła Kaszub’’. Miejscami radosne emocje sięgały zenitu.  

Z racji jubileuszu galę otworzył specjalnie na nią przygotowany film ukazujący jak na przestrzeni dekady cykl się rozwijał, a wraz z nim zmieniali się startujący i sami organizatorzy. Kiedy wspomnienia zostały już należycie pobudzone na scenę wkroczył prowadzący imprezę Dawid Miotk i ,,pociągnął’’ historię dalej. Było nawiązanie do trudnych początków, które potwierdzały prawdę, że z cierpienia i wyrzeczenia może zrodzić się coś pięknego.

Jak rodziła się perła – Kaszuby Biegają?

Rzęsistymi oklaskami powitano twórcę cyklu ,,Kaszuby Biegają’’ Henryka Miotka. Ojciec tej największej na Pomorzu imprezy biegowej podkreślił, że nie powstałaby ona bez zaangażowania i pomocy jaką otrzymał od trójki ludzi: Łukasza Grzędzickiego, ówczesnego szefa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Jana Kleinszmidta, przewodniczącego Sejmiku Pomorskiego i nieżyjącego już Mirosława Ugowskiego, mieszkańca Nowej Karczmy zaangażowanego w życie ZKP i pomorską ,,Baśkę’’.  To oni uwierzyli w jego projekt.

Dalsze rozrastanie się imprezy to zasługa kolejnych burmistrzów i wójtów, którzy widząc tak wielkie zaangażowanie H. Miotka w to co robi, przekonywali się do pomysłu. Opowiadali o tym burmistrzowie Mieczysław Grzegorz Gołuński i Wojciech Kankowski. Za ich przykładem poszły dalsze gminy, jak choćby Lipusz, którego wójt Mirosław Ebertowski podkreślał, że impreza idealnie pasuje do miejscowości, bo ,,Każda dobra dusza wraca do Lipusza’’.

Podsumowaniem tej części było wręczenie podziękowań obecnym przedstawicielom samorządów za to, że przez ten czas włączali się pięknie w organizację imprezy.  

Wcześniej H. Miotk odebrał specjalną nagrodę nadaną mu przez samorząd pomorski.

Podsumowanie X edycji

W drugiej części gali wręczono dziesiątki pucharów w ramach różnych podsumowań. Najpierw nagrodzono kobiety i mężczyzn w kategorii Open 2022. Wśród nagrodzonych zawodniczek były: Ewelina Paprocka z Luzina, Zuzanna Głombiowska z Gdyni, Sylwia Kleisa z Kolbud, Justyna Frankowska z Kartuz, Larysa Gidzińska z Gdańska, Beata Mydłowska z Kolbud, Paulina Kalinowska z Kiełpina, Marzena Hincka z Gnieżdżewa, Mirka Bela z Kolonii i Justyna Kankowska z Luzina.

Najlepsi mężczyźni w kategorii Open to: Grzegorz Kujawski z Pucka, Łukasz Kujawski z Żukowa, Krzysztof Jednachowski z Pucka, Cezary Wrona z Lęborka, Wojciech Labudda z Pucka, Marcin Seniuś z Egiertowa, Paweł Cybula z Kazimierza, Piotr Michałowski z Przechlewa, Piotr Reclaf z Borzestowa oraz Piotr Kankowski z Luzina. Później uhonorowano tytułem ,,Kaszubski Stolem’’ za ukończenie dwunastu tegorocznych biegów. Otrzymało go 75. biegaczy.

Puchary trafiły również do najlepszych teamów: ,,Przyjaciele w biegu’’, ,,Motywatornii’’ i ,,Kaszubi Luzino’’. Ten pierwszy zespół tworzyli Beata Mydłowska, Marzena Hincka, Grzegorz Kujawski i Wojciech Labudda. W skład drugiej drużyny weszli: Magdalena Jaroch-Lidzbarska, Gabriela Hiller, Jacek Kamiński i Janusz Lidzbarki. Trzecią ekipę tworzyli: Ewelina Paprocka, Justyna Kankowska, Paweł Kankowski i Łukasz Wasylka.

Z racji jubileuszu wiele tytułów

Wręczono również tytuł dla ,,Biegowego Małżeństwa Dekady’’ dla Marioli i Daniela Kuptz z Sopieszyna. Wyróżnienie dla ,,Biegowej Rodziny Dekady’’ trafiło do państwa Lubeckich z Będomina. ,,Biegową Osobowością Dekady’’ została Justyna Kankowska z Luzina. ,,Sportowcem Fair-Play’’ został Wojciech Labbuda z Pucka. Tytuł ,,Changemaker Dekady’’ trafił do Grażyny Łubkowskiej z Gdańska. Tytuł ,,Miss Dekady’’ trafił do Joanny Dziewiatowskiej z Tuchomia, a tytuł ,,Mistera’’ do Konrada Zalewskiego z Gdyni.

Radość, śmiech i wzruszenie

Co jakiś czas dekoracje były przerywane wypowiedziami nagrodzonych. Pełno w nich było pozytywnych emocji i wzruszeń. Wszyscy podkreślali, że dzięki cyklowi mogą, po pierwsze, realizować się. Po drugie, mogą poznawać nowych, ciekawych ludzi i po trzecie, żyć pełnią życia. W ciągu tych lat cyklu wielu zawodników bliżej się poznało, zrodziły się sympatie, miłości. Stąd w tej biegowej rodzinie było już wiele wesel i chrzcin. Przykładem jest choćby Monika Czapiewska i Łukasz Kujawski, którzy są dziś małżeństwem i mają dwie córeczki.   

Ważnym dla biegaczy, choć i nie tylko było to, że podczas gali ogłoszony został start imprezy ,,I Bieg dookoła Kaszub’’, która odbędzie się specjalnie z okazji 100-lecia nadania praw miejskich Kartuzom. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze