Wokół nas

Lipusz. Święto gminy

Sport, muzyka i znakomita zabawa

Tegoroczne święto Lipusza już za nami. Tradycyjnie nie zabrakło emocji – ponad 400 sportowców stanęło na starcie ,,Pętli Tuszkowska Matka”. Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje dla całych rodzin. Zgromadzeni świetnie bawili się do muzyki Dede Negry i zespołu LOKA.

Imprezę wspólnie zorganizowali GOKSiR Lipusz, gmina oraz stowarzyszenie Kaszuby Biegają. Na stadionie zgromadziły się tłumy. Na scenie występowali lokalni artyści, dzieci podziwiały spektakl teatralny. Spora część stadionu zmieniła się w plac zabaw dla dzieci, na którym stanęły dmuchane zjeżdżalnie czy trampoliny. Nie brakowało stanowisk ze słodyczami, zabawkami i gastronomią, wśród których czas mogli spędzić rodzice z najmniejszymi pociechami.

Na stanowiskach przy scenie kosztować można było regionalnych przysmaków serwowanych przez lokalne KGW. Rzucał się w oczy namiot Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

– Wydajemy posiłki dla sportowców. Promujemy polskie mięso drobiowe. W naszym namiocie mamy również dietetyka, który udziela darmowych porad  – mówiła Monika Wieczorek, reprezentująca federację.

Sportowe emocje

Już po raz siódmy wystartowała Pętla Tuszkowska Matka – bieg na 10 km, w którym zmierzyła się wyjątkowa – bo rekordowa liczba 327 biegaczy. Co więcej w biegach towarzyszących na 1200 m i 100 m wystartowało kolejne 116 biegaczy i w ten sposób ich całkowita liczba wyniosła 443 osoby.

– Kiedy zaczynaliśmy nasz cykl miałem obawy, co z nim będzie, ponieważ w tym czasie odbywały się znane już wtedy imprezy biegowe w Pucku i w Lęborku. Dzisiaj startuje tu tylu zawodników, że ta lęborska zmieniła swoją datę, a puckiej już nie ma – mówi Henryk Miotk, dyrektor Kaszuby Biegają.

Choć rywalizowali ze sobą zawodnicy z całej Europy, to Kaszubi pokazali co znaczy znajomość terenu i dobra kondycja. Na metę pierwszy wbiegł Łukasz Kujawski z Żukowa. Za nim kolejno Łukasz Wirkus ze Szczecinka i Miłosz Kuczkowski z Wielkiego Klincza. Wśród Pań zwyciężyła Antonina Wirkus ze Szczecinka. Za nią kolejno wbiegły na metę Barbara Łącka z Chojnic oraz Alicja Misiak z Susza.  Na mecie każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal. Imprezę zakończono uroczystą dekoracją oraz losowaniem ciekawych nagród.

Oprócz biegów rozegrany został również turniej siatkówki plażowej oraz piłki nożnej.

Zawody wędkarskie

Już o godzinie 6.00 nad jeziorem Skrzynki Duże rozpoczęły się zmagania wędkarskie. Rozegrały się w dwóch kategoriach wiekowych. Około 18.00 na scenie wręczono laury zwycięzcom. Spławikowe zawody dla dzieci do lat 14 zwyciężył Mateusz Klasa, co ciekawe nie była to jedyna nagroda jaką otrzymał. Polski Związek Wędkarski ufundował również nagrodę dla najmłodszego uczestnika – okazał się nim Mateusz. Drugie miejsce w rywalizacji młodych wędkarzy zajął Ksawery Tusk, a trzecie Mateusz Kaszubowski. W grupie seniorów nie miał sobie równych Adrian Klasa. Srebrny medal zgarnął Marek Breza. Na najniższym stopniu podium stanął Roman Dziemiński.

Wieczorna zabawa

Około 19.00 imprezę przerwała silna ulewa. Po niej przestrzeń przed sceną wypełniła widownia czekając na koncert Dede Negry oraz zespołu LOKA. Imprezę zakończyła nocna biesiada z Piotrem Szycą z Radia Kaszëbë. Przerwała ją koło godz. 2.00 ponownie silna ulewa.