Gmina Kościerzyna Kultura Wokół nas

Loryniec. VI Biesiada Seniorów Gminy Kościerzyna. Bawiło się ponad czterystu seniorów

Gmina Kościerzyna jest liderem w pomysłowym realizowaniu polityki senioralnej w naszym regionie. Niedawna biesiada w Loryńcu to sztandarowa inicjatywa Gminnej Rady Seniorów. Jej realizację znacząco wsparł Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy. Uczestnicy biesiady z niecierpliwością czekają na następne spotkanie.

W gminie Kościerzyna panuje przyjazny klimat dla seniorów a ich potrzeby zauważane są bez zbędnej zwłoki. Są tu też aktywni nestorzy, którzy swoim zaangażowaniem wyróżniają się nie tylko na tle gminy, ale również powiatu a nawet regionu. To wszystko powoduje, że na terenie gminy działa wiele kół Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Efektem tego jest powołanie Gminnej Rady Seniorów. Jej staraniem organizowanych jest wiele wydarzeń integrujących środowisko, takich jak m.in. wspomniana biesiada.

– Przyjeżdżamy tu od samego początku. Dlaczego? Bo zawsze panuje tu wspaniała atmosfera, wszyscy dobrze się rozumieją a dobra zabawa jest znakiem firmowym tej biesiady – powiedziały panie z Koła Seniorów z Łubiany.  

400 osób w przedniej zabawie

Była to szósta edycja Biesiady Seniorów w Loryńcu, którego organizatorem jest Gminna Rada Seniorów. W tym roku przybyli nawet emeryci z gminy Pniewy, która jest partnerską gminą gminy Kościerzyna.

– To seniorzy, których już znamy, bo bywali na spartakiadzie, a my byliśmy u nich na Nocy Świętojańskiej. Wspólnie bawimy się tutaj wspaniale przy muzyce, przy konkurencjach sportowych, w dobrej atmosferze. Od początku naszych pikników organizujemy loterię i to zawsze wywołuje dużo emocji – powiedziała sekretarz gminy Kościerzyna Katarzyna Knopik. Każdy los może wygrać, ale wiadomo, że ilość nagród ograniczona, więc trzeba mieć trochę szczęścia – dodała. Oczywiście zabawa nie odbyłaby się bez pomocy Grzegorza – dyrektora gminnego GOK-u, który dwoił się i troił. Był wszystkim i wszędzie. Jego humor jest już seniorom dobrze znany, więc było zgranie. Do tej pory przygrywała kapel „Cztery Asy”, ale w tym roku zastąpił ją inny zespół i dobrze się wywiązał ze swojego zadania. Oczywiście, aby była dobra zabawa musiał być dobry catering. Dla seniorów przygotowano grochówkę, bigos i kiełbaski.

Plany na najbliższe miesiące

W gminie Kościerzyna seniorów przybywa z każdym rokiem i co ważne są to osoby aktywne, które chcą się integrować i wspólnie uczestniczyć w różnych inicjatywach. Rada seniorów powołana jest m.in. do tego, aby reprezentować ich interesy.  

– Już 2 października rozpoczynamy tradycyjne dni seniora. Będzie to dziewięć spotkań w miejscowościach gdzie funkcjonują nasze szkoły. Zapraszamy wszystkich seniorów z naszej gminy – dodała sekretarz K. Knopik. Organizatorzy gwarantują smaczny poczęstunek, dobrą atmosferę, występy uczniów, ale też zabawę przy muzyce, będącą formą rehabilitacji przez taniec.

BM

Komentarze