W minioną niedzielę w Lubaniu odbyły się tradycyjne Dożynki Diecezji Pelplińskiej i gminy Nowa Karczma. Do Lubania w gminie Nowa Karczma przyjechały delegacje z dekanatów i parafii diecezji pelplińskiej oraz rolnicy i mieszkańcy z wielu rejonów gminy. Uroczyście i z pietyzmem dziękowano za tegoroczne plony.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele p.w. Św. Jana Pawła II celebrowaną przez biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasynę. W świątyni stanęły m.in. poczty sztandarowe samorządu z Nowej Karczmy oraz samorządu rolniczego i Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Po mszy i poświęceniu przez biskupa koron żniwnych prezentowanych przez poszczególne parafie, nastąpił uroczysty przemarsz na plac Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gdzie odbyła się świecka część uroczystości. Jako pierwszy głos zabrał gospodarz ośrodka dyrektor Andrzej Dolny. Po nim przemówienie do rolników skierował wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak, dziękując rolnikom za znój jaki towarzyszy im w codziennej pracy na roli. Złożył im także życzenia pomyślnego i efektywnego gospodarowania. Piotr Karczewski, Społeczny Doradca Prezydenta RP odczytał list od głowy państwa skierowany do rolników, w którym podziękował im za trud pracy na roli. Życzenia i podziękowania rolnikom złożył także przedstawiciel wojewódzkiego samorządu rolniczego Ryszard Kleinschmidt, informując przy okazji o aktualnej sytuacji w rolnictwie. Poseł Aleksander Mrówczyński odczytał list od ministra rolnictwa Roberta Telusa.
Udane święto z tradycyjnym obrzędem
Następnie starostowie dożynek Renata i Mirosława Prądzinscy z Nieżychowic w powiecie chojnickim przekazali tradycyjny, dożynkowy bochen chleba na ręce biskupa R. Kasyny, wójta gminy Nowa Karczma A. Pollaka i diecezjalnego duszpasterza rolników ks. Zbigniewa Wysieckiego. Obdarowani podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek. Biskup i wójt złożyli następnie podziękowania starostom dożynek. Tegoroczne dożynki były udanym świętem z bardzo dużą ilością zaproszonych gości i odwiedzających je rolników oraz mieszkańców. Pozostawiły po sobie nadzieję na lepszą przyszłość u wszystkich mieszkańców diecezji którzy związani są z ziemią i jej plonami.
Wymiar komercyjny Jesieni Rolniczej
Słoneczna pogoda sprzyjała frekwencji. Choć jesienna edycja tragów zawsze jest skromniejsza od tej czerwcowej, to wystawcy na odwiedzających nie mogli narzekać. Potwierdzają to zarówno ci z oferty do sadów, ogrodów i domów, jak i sprzedający żywność. W niedzielę tradycyjnie było jeszcze lepiej. Przez te dwa dni przez stoisko GS Żukowo przewinęły się setki klientów, także około godz. 14 robiło się już pusto na półkach. Zadowolenia nie kryły również panie na stoiskach KGW, których prawie dziesiątka stanęła wokół sceny.
Okazja do „pokazania się”
Oferta rolniczej jesieni byłaby niepełna bez stanowisk różnych instytucji i urzędów działających na rzecz rolnictwa. Stąd obecność ARiMR, KRUS, PIR. Widać było też Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim z dyrektorem oddziału Hanną Latoszewską. Pokazał się też Wdzydzki Park Krajobrazowy i Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu, które w sobotę świętowało jubileusz 30-lecia. O tym w następnym naszym numerze.
BM
Charakterystyka starostów dożynek
Pani Renata wraz z mężem Mirosławem od 27 lat zajmują się 31 hektarowym gospodarstwem rolnym w Nieżychowicach w powiecie chojnickim, gminie Chojnice, parafia Świętej Trójcy w Nieżychowicach.
Państwo Prądzinscy gospodarstwo przejęli po rodzicach Pana Mirosława.
Uprawiają głównie zboża i rzepak. Prowadzą też hodowlę trzody chlewnej, która dziś już jest w bardzo ograniczonej ilości. Korzystają z dopłat unijnych, dzięki czemu mogli kupić nowy sprzęt rolniczy i wyremontować istniejące budynki. Od kilku lat uczestniczą w systemie FADN – tj. zbieraniu danych rachunkowych o dochodach i działalności gospodarczej gospodarstwa rolnego.
Pani Renata od 2011 roku prowadzi sołecką stronę internetową i ogłoszenia parafialne.
Państwo Prądzinscy mają czterech synów. Najstarszy Michał, 21 lat, ukończył technikum mechaniczne, wspiera pracę w gospodarstwie. Maciej, 19 lat, ukończył technikum ekonomiczne, pracuje w księgowości i od października rozpocznie studia na Uniwersytecie Gdańskim. Piotr, 15 lat, uczy się w technikum informatycznym. Marek, 12 lat, uczy się w szkole podstawowej, w klasie siódmej. Wolny czas spędzają na wycieczkach rowerowych i spacerach.