Gmina Nowa Karczma Rolnictwo Wokół nas

Lubań. XXX Pomorskie Agro Targi. Tegoroczne Agro Targi wyjątkowe

Wystarczą chyba dwa powody. Po pierwsze, od trzech dekad przyciągają tu wystawców z całej Polski i na mniejsze lub większe zakupy mieszkańców Pomorza. Po drugie, takie tłumy widać tu było tylko przed pandemią.

Już pierwszego dnia w sobotę wystawcy chwalili frekwencję. Co istotne, było ich znacznie więcej niż w poprzedniej, naznaczonej pandemią edycji. Dotyczy to szczególnie firm oferujących maszyny i sprzęt dla rolnictwa oraz fotowoltaikę. Na pewno duży wpływ na to miała pogoda. Tego dnia tradycyjnie miał miejsce przegląd twórczości zespołów i kół gospodyń wiejskich. Jedne przyjechały do Lubania ze swoją ofertą gastronomiczną, a inne żeby zaśpiewać.

Niedzielna oficjałka

Drugi dzień targów przyniósł jeszcze większą frekwencję. Pomimo dogodnych zmian w organizacji ruchu, dojazd na teren targów wymagał czasu i cierpliwości. Ci, którzy jej nie mieli parkowali na poboczach bocznych dróg gruntowych w okolicy Lubania i pieszo szli do celu. Oficjalnie targi w niedzielę rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jana Pawła II w Lubaniu. Celebrowali ją ks. Paweł Gonczaruk, biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie i duszpasterz pomorskich rolników ks. Zbigniew Wysiecki z Rekownicy. Dalsza część oficjałki miała miejsce na targowej scenie. Otwarcie targów rozpoczął akt wypuszczenia gołębi przez zaproszonych oficjeli. Następnie zebranych, przedstawicieli wielu instytucji działających dla rolnictwa, izb rolniczych i samorządu terytorialnego, powitał dyrektor PODR Andrzej Dolny. Podkreślił jubileuszową edycję targów. Mówił krótko o ich historii i znaczeniu. Spośród gości pięknie o roli targów dla rolniczego Pomorza mówił wicewojewoda Aleksander Jankowski. W imieniu marszałka Mieczysława Struka, zaangażowanym w ich organizację – kierownictwu i pracownikom PODR oraz miejscowemu samorządowi dziękował radny Dariusz Męczykowski. Razem z nim Samorząd Pomorski reprezentowała również Karolina Szczygieł, przewodnicząca Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich Samorządu Pomorskiego. Jubileuszu gratulowali Ryszard Kleinszmidt, wiceprezes PIR i gospodarz terenu wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak.

W dalszej części uroczystości na scenie nagrodzono zwycięzców Targowych Hitów, konkursu na najpiękniejsze stoisko oraz tradycyjnych konkursów, które towarzyszą targom.

Hit Targów dla PHU AGRIM z Kartuz

Podczas Pomorskich Agro Targów swoją działalność prezentują firmy obsługujące rolnictwo. Od maszyn rolniczych, poprzez paszę, wyposażenie budynków inwentarskich, po materiały budowlane. Coraz więcej jest też tych, których działalność jest związana z energią odnawialną. Targi to też firmy oferujące bardzo bogatą ofertę produktów spożywczych i ogrodniczych.

Stąd organizator, aby docenić te najlepsze, zorganizował konkurs pn. Hit Targów. Rozstrzygany jest w dwóch kategoriach: maszyny, urządzenia oraz środki do produkcji rolniczej i produkty spożywcze.

Tytuł Hit Targów w kategorii maszyny otrzymał VSM V310 – robot udojowy prezentowany przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe AGRIM – dealer DeLaval. Nagrodę odebrał menadżer Łukasz Terman. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała pompa ciepła AIR HAWK 518 C11A prezentowana przez DOMEX. Wyróżnienie odebrał właściciel Janusz Pióro.

Hit Targów w kategorii produkt spożywczy otrzymał ser barkoczyński z czarnuszką z Gospodarstwa Rolnego Arkadiusza Kropidłowskiego. Ser własnej produkcji zrobiony z mleka niepasteryzowanego, dzięki czemu posiada pełną florę naturalnych bakterii. Jest pełnowartościowym wyrobem, co nadaje mu wyjątkowy smak i zapach. Nagrodę odebrał Jan Kropidłowski.

Wyróżnienia dla GS z Żukowa i Sierakowic

W konkursie tym przyznano również wyróżnienia. Jako pierwsza otrzymało go piekarnia Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Sierakowicach. Dotyczyło ono chleba kaszubskiego z ryżem. Jest to pieczywo mieszane pszenno-żytnie, w skład którego wchodzą mąka pszenna, mąka żytnia, ziemniaki, ryż, serwatka w proszku, sól i drożdże.

Również wyróżnienie otrzymał schab wędzony z zakładu przetwórstwa mięsnego Andrzeja Kąkola. Jest wędzony na gorąco na drzewie bukowym. Jest soczysty, pachnący i wyrazisty w smaku. Schab wędzony jest bez sztucznych dodatków.

Ostatnie wyróżnienie przyznano wędzonce tradycyjnej z GS Żukowo. To produkt wytworzony z szynki wieprzowej o wydłużonym procesie technologicznym, wędzony dymem zimnym w wędzarni tradycyjnej do uzyskania barwy brązowej z odcieniem wiśniowym charakterystycznym dla wyrobu surowo-wędzonego.

Wyrazy uznania z okazji jubileuszu targów

W związku z 30-leciem imprezy targowej w Lubaniu, decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych zostały przyznane odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” dla pracowników PODR w Lubaniu. Otrzymali je: Paweł Domagała, Joanna Dopke, Paulina Hering, Agnieszka Jereczek, Bartłomiej Koszałka, Agnieszka Pestka, Ewelina Szyc i Małgorzata Tomaszczyk-Szłapka.  Wręczyli je wicewojewoda A. Jankowski i A. Dolny.

Dyrektor PODR specjalne słowa uznania skierował na ręce Andrzeja Okroja, wieloletniego komisarza targów. To on nieprzerwanie przez cały miniony czas, niestrudzenie angażował się w organizację tego wydarzenia. A. Okrój otrzymał również specjalne podziękowania.

Najlepsze stoisko przygotowała Spedycja Botrans Sp. z o.o. 

Hitowi Targów towarzyszy również konkurs na najlepszą aranżację stoiska. Decyzją jury w tym roku pierwsze miejsce przyznano firmie Spedycja Botrans Sp. z o.o. Na stoisku można było spotkać uprzejmą i kompetentną obsługę firmy, która od lat zajmuje się transportem specjalistycznym na arenie międzynarodowej oraz na terenie kraju, w szczególności transportem ciągników siodłowych i różnego rodzaju maszyn rolniczych. Nagrodę odebrał prezes firmy Maksymilian Wysocki i Julia Repińska.

Wyróżnienie otrzymało stoisko Agro Wydawnictwo – Agro Profil. Na tym stoisku znajdowała się szeroka oferta wydawnicza Agro Profil i wydawnictw współpracujących. Na najmłodszych czekały gry planszowe i inne zabawki. Stoisko było estetycznie zaaranżowane, a profesjonalna obsługa pomagała w wyborze książki lub zamówieniu prenumeraty. Wyróżnienie odebrał redaktor Emil Lemański.

Tradycyjnie targom w Lubaniu towarzyszyła Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Drugiego dnia odbyło się niezwykle widowiskowy Konkurs Młodego Hodowcy. W tym roku po nim dokonano nagrodzenia hodowców owiec, bydła mięsnego i koni, którzy wzięli udział w tegorocznej wystawie. Jej komisarzem był Jerzy Bałachowski, członek Stowarzyszenia Krajowego Hodowców Bydła. Szeroką relację z wystawy zaprezentujemy w naszym następnym wydaniu.

Komentarze