Gmina Karsin Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Samorząd Wokół nas

Region. 25 lat samorządu województwa. Podczas gali uhonorowano wójtów z najdłuższym stażem

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku 6 czerwca zainaugurowane zostały obchody 25-lecia samorządu województwa pomorskiego. Podczas tego wydarzenia wręczono wyróżnienia samorządowcom, którzy od wielu lat sprawują swoją funkcję.

Dokładnie 25 lat temu, 5 czerwca 1998 r. Sejm przyjął ustawy, które zmieniły podział terytorialny naszego kraju. Po kilku latach dyskusji, sporów i przetargów politycznych, przeprowadzona została kompleksowa reforma, ustanawiająca m.in. 16 samorządnych regionów, w tym województwo pomorskie w obecnym kształcie.

– Od prawie 25 lat tworzymy i staramy się rozwijać wspólnotę mieszkańców naszego województwa. Troska o jak najlepszą pozycję Pomorskiego w Polsce i Europie, to szczególne zadanie nie tylko dla elit regionalnych: politycznych, gospodarczych czy kulturalnych, ale dla wszystkich Pomorzan. Naszym obowiązkiem jest dalsze pomnażanie zasobności naszej nadmorskiej małej ojczyzny. Oblicze regionu w przyszłych dekadach zależy od naszych pomysłów, konsekwencji, zaradności i umiejętności współpracy – mówił marszałek Mieczysław Struk.

Wręczono wyróżnienia

Ważnym punktem uroczystości rocznicowych było wręczenie Jerzemu Grzywaczowi najwyższego odznaczenia w naszym samorządzie regionalnym, czyli Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. J. Grzywacz w czasie okupacji należał do Szarych Szeregów i walczył w powstaniu warszawskim. W grudniu 1970 r. uczestniczył w protestach robotników na ulicach Gdańska. Od września 1980 r. był członkiem władz „Solidarności” na Uniwersytecie Gdańskim. Po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działał w konspiracji. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Był współtwórcą Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Sopocie.

Natomiast samorządowcom, którzy od wielu lat sprawują swoją funkcję i cieszą się zaufaniem mieszkańców Pomorza, wręczono wyróżnienia z okazji 25-lecia samorządu województwa pomorskiego.

Statuetki Gryfa Pomorskiego odebrali m.in. wójtowie: Tadeusz Kobiela z Sierakowic (wójt od 1990 r.), Roman Brunke z Karsina (wójt od 1994 r.), Andrzej Wyrzykowski z Przodkowa (wójt od 1998 r.).

Gryfa Pomorskiego otrzymali również byli szefowie samorządu województwa: Jan Zarębski – marszałek województwa pomorskiego w latach 1998-2002, Jan Kozłowski – marszałek w latach 2002-2010 oraz Grzegorz Grzelak – przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego w latach 2000-2002.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy mogli wysłuchać koncertu orkiestry symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wraz z solistą – skrzypkiem wirtuozem Konstantym Andrzejem Kulką.

Nad/opr.red

Komentarze