Gmina Liniewo Kultura Wokół nas

Garczyn. Noc Świętojańska. Magiczne Święto Pełne Muzyki i Zabawy

23 czerwca obchody Nocy Świętojańskiej w Garczynie przyciągnęły ponad sto osób z sołectwa, sąsiednich miejscowości i turystów. Atrakcje tego wydarzenia przygotowały panie ze stowarzyszenia „Damy Radę” w ramach projektu „Na ludowo, na szachowo”, dofinansowanego przez Fundusze Nowy Akumulator Społeczny i Inicjatyw Obywatelskich.

Wieczorne uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, podczas której panowała atmosfera nabożeństwa pełnego wiary i refleksji. Po zakończeniu mszy wszyscy przenieśli się w radosne, świąteczne nastroje. Centralnym punktem spotkania stało się ognisko. Cały teren wokół niego był pięknie ozdobiony lampionami i wiankami świętojańskimi, tworząc atmosferę magii i tajemnicy. Przestrzeń wypełniła muzyka na żywo. To wszystko pobudziło uczestników do wspólnego śpiewania i tańców. Miały miejsce tradycyjne gry i zabawy związane z nocą świętojańską. Nie zabrakło wróżb.

Podtrzymywanie tradycji

Około godz. 22 uczestnicy zabawy w rozświetlonym orszaku udali się nad miejscowe jezioro. Tam zostały wypuszczone wianki z kwiatów i ziół, które symbolizowały ich pragnienia i marzenia. Gdy one popłynęły składano sobie życzenia, wierząc, że Noc Świętojańska ma magiczną moc. Po tej jakże charakterystycznej dla tego wydarzenia ceremonii powrócono nad ognisko gdzie dalej świętowano przy stołach pełnych lokalnych przysmaków i specjałów kuchni ukraińskiej przygotowanych przez uchodźców, którzy znaleźli schronienie w tutejszym Domu Parafialnym. Jak mówią organizatorzy, był to moment wspólnoty i wzajemnego dzielenia się, gdzie wiekowe tradycje przekazywane były z pokolenia na pokolenie.

Nad.Piotr Krzyżanowski/opr.red

Piotr Krzyżanowski, prezes fundacji „Słoneczna Galeria”

Noc Świętojańska w Garczynie była nie tylko momentem spotkania i radości, ale także okazją do refleksji nad naszym dziedzictwem kulturowym. Wzmacniając więzi społeczne i podkreślając lokalną tożsamość, obchody tego magicznego święta przyczyniły się do budowania silnej społeczności opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Było to wydarzenie nie tylko wyjątkowe jeżeli chodzi o budowanie więzi społecznych, ale także okazja do zachwytu nad pięknem natury.

Komentarze