Tomasz Szala, zastępca burmistrza Miasta Kościerzyna i przewodniczący Zespołu ds. organizacji XXV Światowego Zjazdu Kaszubów w 2024 roku
Przed nami wielkie święto kaszubskiej kultury, tradycji i języka, czyli Światowy Zjazd Kaszubów. W tym roku organizowany jest w Kościerzynie. Dlaczego warto tu przyjechać i wziąć udział w tym wydarzeniu?
Przede wszystkim dlatego, że Światowe Zjazdy Kaszubów to jedno z dwóch – obok Dnia Jedności Kaszubów, najważniejszych kaszubskich świąt i imprez. To bez wątpienia prawdziwe święto dla osób identyfikujących się z językiem i kulturą kaszubską i największe wydarzenie gromadzące w jednym miejscu społeczność kaszubską. Coroczny Światowy Zjazd Kaszubów to wyjątkowa okazja dla Kaszubów, aby zamanifestować swoje przywiązanie do kultury, języka, tradycji czy pochodzenia kaszubskiego. To święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury naszego regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów z całego świata – tym razem – w naszej ukochanej Kościerzynie.
Przygotowanie tego wydarzenia to ogromne przedsięwzięcie. Czy udało się dopiąć wszystko na ostatni guzik? Miasto jest gotowe, aby przyjąć Kaszubów i miłośników Kaszub z różnych zakątków kraju i świata?
Takie przedsięwzięcie wymaga ogromu pracy i szczegółowych ustaleń. Dlatego też jednym z pierwszych kroków po objęciu urzędu Burmistrza Miasta Kościerzyna przez Pana Dawida Jereczka, była organizacja spotkania m.in. z przedstawicielami Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, na którym przede wszystkim podtrzymano wolę organizacji Zjazdu, ustalono podział obowiązków i od tego czasu zabrano się do intensywnej pracy. I można powiedzieć, że jesteśmy nie tylko gotowi, ale przede wszystkim szczęśliwi i dumni, że jako Mieszkańcy Kościerzyny i tym samym gospodarze Zjazdu, będziemy mogli gościć Kaszubów i miłośników Kaszub w naszym pięknym mieście.
Kościerzyna to „serce Kaszub”. Co chcieliby Państwo pokazać ludziom, którzy przyjadą tu, by wziąć udział w tym wielkim święcie? Co organizacja Zjazdu oznacza dla Kościerzyny?
Oznacza przede wszystkim przynależność do jednej, wielkiej kaszubskiej rodziny, której Kościerzyna jest niezwykle ważną częścią. Bowiem już w 1899 r. dr Aleksander Majkowski, kościerzak, określił Kościerzynę matką Kaszub całych – „Witej Koscérzno staro, matko Kaszub całych!”. Zjazd, który jest u nas organizowany po raz drugi, dokładnie po dwudziestu latach, to także okazja do promocji naszego Miasta, pokazania jego bogatej historii, atrakcji, zaznaczenia i podkreślenia roli Kościerzyny jako jednego z najważniejszych centrów gospodarczych, kulturalnych i turystycznych nie tylko Kaszub, ale i całego województwa pomorskiego. Chcemy pokazać otwartość i gościnność naszych Mieszkańców oraz piękno Kościerzyny.
Jakie atrakcje przygotowano dla uczestników Zjazdu?
Zjazd rozpoczniemy przywitaniem uczestników, którzy przyjadą pociągami Transcassubia, następnie odbędzie się odsłonięcie kamienia upamiętniającego dwa Zjazdy w Kościerzynie oraz postać ks. Hillarego Jastaka, po czym przejdziemy barwnym Korowodem ulicami miasta do Kościoła Świętej Trójcy w Kościerzynie, gdzie odbędzie się Msza Święta w intencji narodu kaszubskiego. Następnie, już na placu głównym uroczystości, odbędzie się oficjalne rozpoczęcie Zjazdu i radosne świętowanie podczas występów artystycznych i wydarzeń towarzyszących, jak m.in. regionalne stoiska wystawiennicze i gastronomiczne, strefa dla najmłodszych, kaszubska Zumba, występy artystów związanych z Kaszubami. Zwieńczeniem tego dnia będzie występ gwiazdy wieczoru – Sary James, a następnie zabawa z djami.
Co stanowi największe wyzwanie w przygotowaniu Zjazdu?
Czas i logistyka. Czas, chociażby z tego względu, że musieliśmy zrobić w niespełna dwa miesiące to, na co przeważnie organizator danego Zjazdu ma prawie rok. Zjazd to także ogromne wyzwanie logistyczne. Kościerzyna nie dysponuje niestety terenem pod organizację tego typu imprez, mogącym zgromadzić kilka tysięcy osób. Miejscem obchodów będzie zatem plac parkingowy pomiędzy ulicami Ogrodową i Wojska Polskiego, czyli ścisłe centrum Miasta, zlokalizowany przy głównej arterii Miasta – drodze wojewódzkiej 214. To tutaj będzie funkcjonować główna scena uroczystości, stosika gastronomiczne i handlowe, które będą stały na wyłączonym z ruchu pasie ulicy Wojska Polskiego w kierunku Ronda Wybickiego. Jest to ułatwienie dla uczestników Zjazdu, gdyż dzięki temu wszystkie atrakcje zlokalizowane są w jednym miejscu, natomiast wiąże się to oczywiście ze zmianą organizacji ruchu oraz koniecznością organizacji objazdów i wynikającymi z tego faktu utrudnieniami. Jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Urzędu Miasta i naszych jednostek, służb, straży, instytucji, firm czy osób prywatnych, wszystkie te wyzwania udaje nam się realizować i już nie możemy się doczekać na przyjęcie naszych gości.
Gorąco zapraszamy 6 lipca do Kościerzyny!