Sponsorowane

Michał Kowalski o bezpłatnej autostradzie A 1

-To oczekiwana przez wszystkich kierowców decyzja, którą rząd zapowiadał. Dla Pomorza autostrada A 1 to bardzo ważna arteria komunikacyjna, którą wybiera ogromna rzesza kierowców. Zawieszenie pobierania opłat zwiększy przepustowość na bramkach, co wpłynie na usprawnienie przepływu samochodów, tym samym rozładuje korki. Ilość osób wybierających się z całego kraju do Gdańska, Gdyni i innych miejsc na północy naszego województwa rośnie z roku na rok. Dlatego ta decyzja jest odpowiedzią na potrzeby podróżujących i zwiększa atrakcyjność naszego regionu – podkreśla Michał Kowalski, prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie.

Od 4 września 2023 r. od godz. 12:00 cała autostrada A1 jest bezpłatna dla pojazdów osobowych oraz motocykli, łącznie z odcinkiem koncesyjnym. Bezpłatny jest więc przejazd trasą o długości 567 km od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta.

Oznacza to, że zgodnie z instrukcją z Ministerstwa Infrastruktury, od 4 września 2023 r. od godziny 12:00 do 31 grudnia 2023 r. do godziny 23:59 wszystkie pojazdy kategorii 1 i 1A są zwolnione z opłat za przejazd AmberOne Autostradą A1.

Ważne! Zwolnienie z opłat nie oznacza otwartych bramek.

Podjeżdżając do bramek wjazdowych należy pobrać bilet, natomiast przy zjeździe z autostrady bilet należy przekazać inkasentowi, który otworzy szlaban.

Użytkownicy zarejestrowani w systemie AmberGO poruszają się na bramkach bez zmian, tzn. nie muszą pobierać biletu na wjeździe na autostradę ani zatrzymywać się na bramkach podczas zjazdu z autostrady.

Stawki za przejazd dla pojazdów kategorii 2-5 pozostają bez zmian.
Niepobieranie opłat na A1 ma na celu realizację konsekwentnej polityki, prowadzonej od 8 lat, zakładającej zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dróg publicznych w Polsce oraz zwiększenie mobilności Polaków. Dodatkowo uchwała o bezpłatnej A1 ma na celu zaoszczędzenie przez kierowców pieniędzy wydawanych do tej pory na przejazd do pracy oraz na wakacje. Zniesienie opłat za przejazd aut osobowych i motocykli autostradami spowodowało przeniesienie na nie części ruchu z dróg alternatywnych. Już teraz przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa na drogach położonych w okolicach autostrad, które były wybierane przez kierowców ze względu na opłaty autostradowe. Korzyści z takiego rozwiązania wiążą się ze znacznymi oszczędnościami dla osób często korzystających z autostrad.


Bezpłatne weekendy w wakacje

Przypomnijmy, że zgodnie z instrukcją otrzymaną z Ministerstwa Infrastruktury, zwolnienie z opłat za przejazd Autostradą obowiązywało dla wszystkich kategorii pojazdów we wszystkie wakacyjne weekendy, od soboty 1 lipca do poniedziałku 4 września.
Dokładne godziny zwolnienia z opłat: od piątku od godz. 12:00 do poniedziałku do godz. 14.00 (bramki wjazdowe były zamykane o godz. 12.00 – pobór biletu).


AmberOne
Aplikacja mobilna AmberOne ułatwia podróżowanie naszą autostradą. Podróżni mają szybki dostęp do bieżących wiadomości z trasy, kalkulator opłat i informacje turystyczne. Aplikacja umożliwia także bezpośrednią rejestrację w systemie automatycznych płatności AmberGO.
Aplikacja dostępna jest za darmo w sklepie Play oraz Apple AppStore.

Komentarze