Gmina Szemud Patronujemy Sponsorowane

Zobacz program Pomorskiego Święta Plonów

Koncerty, konkursy oraz specjały pomorskiej kuchni i lokalne rękodzieło. A do tego Miasteczko Powiatów Pomorskich i darmowe badania u specjalistów ze Szpitali Pomorskich. To tylko niektóre atrakcje, jakie przez dwa dni, 9 i 10 września 2023 r. będą czekać na Was w Szemudzie. A to wszystko w ramach Pomorskiego Święta Plonów.

Pomorskie Święto Plonów, to symboliczne zwieńczenie okresu żniwnego na terenie Województwa Pomorskiego i okazja do wspólnego świętowania.

– Co roku organizujemy Pomorskie Święto Plonów. Po raz kolejny odbędzie się ono w nieco innej, odświeżonej formule. Chcemy, aby było atrakcyjnym spotkaniem i zabawą  dla każdego, kto będzie chciał włączyć się we wspólne świętowanie do czego serdecznie zachęcam – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Po raz drugi święto potrwa dwa dni, a i czas jest nieprzypadkowy. Wrzesień to przede wszystkim koniec lata, a więc najwyższa pora na gromadzenie jesienno-zimowych zapasów.

 – Wiedzieli o tym doskonale nasi przodkowie, których kalendarz wyznaczały pory roku i rytm natury – mówi marszałek Struk.

Od wieków, w okolicach równonocy jesiennej, świętowanowięc zakończenie żniw i zbioru plonów, dziękując za ich obfitość. Zwyczaje te przetrwały do dziś w postaci dożynek zwanych także świętem plonów, bądź wieńcami.

– I choć współcześnie tradycje dożynkowe najlepiej mają się oczywiście na wsiach, to doskonale wiemy, że urodzaj i dostatek zbiorów jest ważny również dla mieszkańców miast – dodaje marszałek.

Dożynki to wspaniała okazja do pokazania dziedzictwa kulturowego regionu poprzez kultywowanie lokalnego folkloru. Podczas Dożynek odbędzie się tradycyjny Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy oraz Konkurs na Najlepszą Prezentację Powiatu. Zorganizowany zostanie też Kongres Wsi Pomorskiej.

Spotkajmy się w Szemudzie!

Zeszłoroczne Pomorskie Święto Plonów odbyło się w Debrznie. W 2023 r. organizacji wydarzenia podjęła się gmina Szemud.

– Zapraszam wszystkich do Gminy Szemud, aby razem świętować Pomorskie Święto Plonów już 9 i 10 września. Chcemy podczas tego wydarzenia pokazać piękno naszej gminy – podkreśla Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.

Wszystkich atrakcji, jakie czekać będą na gości nie sposób wymienić. Poza tradycyjnymi elementami dożynkowych obchodów, takimi jak konkurs na najpiękniejszy wieniec, czy możliwością zakupu wyrobów lokalnych producentów, nie zabraknie także zabaw, konkursów, muzyki czy atrakcji dla najmłodszych. Wzorem ubiegłego roku odbędzie się konkurs na najlepszą prezentację powiatu. W zeszłym roku wygrał powiat kościerski. A w 2023? O decyzji specjalnie powołanej komisji konkursowej przekonamy się drugiego dnia Święta Plonów.

– Prezentacja powiatów może stać się powodem do gromadzenia nie tylko zapasów na zimę, ale także pomysłów na krótkie i długie wypady w nasz piękny region, które przecież pełen jest ciekawych miejsc i urokliwych szlaków – podkreśla Mieczysław Struk.

Z kolei do samorządowców z całego Pomorza adresowany jest Kongres Wsi Pomorskiej, który będzie doskonałą okazją do rozmów na ważne tematy, takie jak choćby sytuacja finansowa gmin czy europejski zielony ład. Uczestnicy dożynek i goście będą mogli również zadbać o swoje zdrowie. Na stadionie w Szemudzie staną bowiem stoiska, gdzie specjaliści ze Szpitali Pomorskich zbadają znamiona, wykonają spirometrię i EKG, a także zmierzą ciśnienie krwi i oznaczą poziom glukozy. Z kolei najmłodszych przebada chirurg dziecięcy.

Komentarze