Gmina Somonino Kultura

Somonino. Narodowe Czytanie. Zapraszamy miłośników historii na spotkanie z Agnieszką Cubałą

W sobotę, 9 września z okazji przypadającej tego dnia ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie do Somonina zawita Agnieszka Cubała z wykładem na temat Elizy Orzeszkowej. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest bowiem „Nad Niemnem”.

Wydarzenie odbędzie się 9 września o godz. 16 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie, ul. Ceynowy 1a. Wstęp wolny.

Warto przyjść na spotkanie ze względu na ciekawą osobowość A. Cubały, która jest autorką książek historycznych i pasjonatką historii Powstania Warszawskiego. Podczas wydarzenia będzie można zakupić książki autorki.

Efekty pasjii

Agnieszka Cubała swoją przygodę z tematem Powstania Warszawskiego rozpoczęła podczas studiów na SGH. Napisała wówczas pracę magisterską poświęconą wydarzeniom dziejącym się w stolicy w 1944 roku. Pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, zajmując się koordynacją prac nad realizacją ekspozycji stałej i przygotowywaniem wystaw czasowych. Opracowała hasła autorskie do Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Była konsultantką historyczną dwóch rozdziałów polskiego wydania książki Normana Davisa „Powstanie’44”.

W latach 2015-2016 na rynku ukazały się jej dwie kolejne książki: „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy” oraz „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia”. Za pierwszą z nich otrzymała prestiżową nagrodę Klio, nazywaną Noblem dla historyków.

W lipcu 2018 roku na rynku ukazała się jej kolejna książka „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. Publikacja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem tak środowiska historycznego, jak i sportowego.

Nad/opr.red

Komentarze