Gmina Żukowo Kultura Wokół nas

Niestępowo. Historia naznaczona kulturą ludową. 60 lat Koła Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich w Niestępowie, gmina Żukowo, powstało w 1961 roku. Nietrudno więc obliczyć, że osiągnęło żeński wiek emerytalny, jednak wcale nie zamierza spoczywać na laurach. Niestępowskie gospodynie intensyfikują swoje działania, chcąc dać przykład aktywności społecznej młodemu pokoleniu.

Na uroczystym jubileuszu 60-lecia pojawili się przedstawiciele władz. Przybył starosta kartuski Bogdan Łapa, przewodniczący Rady Miejskiej Żukowo Witold Szmidtke i zastępca burmistrza gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak. Zaproszeni goście złożyli gospodyniom powinszowania z okazji jubileuszu, życząc dalszej aktywności w propagowaniu lokalnej kultury ludowej. W uznaniu zasług starosta B. Łapa przekazał kołu czek na 3 tys. zł.

Trochę historii

Pierwszą szefową KGW Niestępowo była Halina Lorof. Później stery w kole przejęła Stefania Skłodowska a po niej na długie lata Klara Resmarowska, odznaczona kilka lat temu Orderem Serca – Matkom Wsi, przyznawanym przez Zarząd Krajowy Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Wtedy kiedy panie te szefowały kołu, zmagano się z wieloma przeciwnościami i problemami nieznanymi obecnym gospodyniom. Mimo to niestępowskie KGW przetrwało w dobrej kondycji i dzisiaj liczy sobie 15 osób.

Dzień dzisiejszy

W tej chwili prezesem jest Urszula Sobieska. Wiceprezesem jest Agnieszka Hejmowska a skarbnikiem Teresa Najdowska. Codzienność w niestępowskim KGW nie odbiega niczym od innych kół. Panie zbierają się raz na jakiś czas, realizują swoje pasje, wspólnie gotują, haftują i wypiekają. Dzielą się informacjami na temat różnych nowinek, rozmawiają ze sobą, spędzają czas w dobrej atmosferze, słowem stanowią namiastkę rodziny, w której liczyć mogą na wzajemne wsparcie. Żadna z nich nie liczy własnego wkładu we wspólne przedsięwzięcia, koncentrując się na pomyślności działania koła.

Otwarte na świat

Gospodynie z Niestępowa chętnie uczestniczą w wielu inicjatywach, których przesłaniem jest rywalizacja, rozrywka czy cele charytatywne. Regularnie uczestniczą w Spartakiadach Kół Gospodyń Wiejskich oraz imprezach o charakterze kulinarnym. W spartakiadach z powodzeniem rywalizują w tańcach ludowych, śpiewie czy występach kabaretowych. Organizują wspólne święta Bożego Narodzenia, Dzień Kobiet czy tłusty czwartek. Brały udział także w poważnych programach telewizyjnych typu: „Pytanie na śniadanie”, czy na festiwalu „Polska od Kuchni”. Udzielają się charytatywnie, zbierając pieniądze na Kartuskie Hospicjum Domowe czy w zbiórkach na chore dzieci. Nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i pewnie z powodzeniem będą się realizować przez kolejne 60 lat.

 BM

Urszula Sobieska przewodnicząca KGW Niestępowo

Obchodzimy 60-lecie koła, bo w roku 1961 pojawiła się informacja o jego pierwszej przewodniczącej. Wiem, że samo koło jest na pewno starsze. Ja działam w nim od 1979 roku. Piętnaście lat temu zostałam jego przewodniczącą. Jest nas piętnaście i potykamy się raz w miesiącu. Najstarsza ma 93 lata i zawsze jest z nami.

Przez te wszystkie lata bardzo dużo zmieniło się. Ja pamiętam, że w latach 60-tych i 70-tych tamtego wieku koła zajmowały się m.in. rozprowadzaniem na wiosnę kurcząt czy gęsi, sadziłyśmy drzewa przy drogach. Teraz właściwie to zajmujemy się sobą. Wyjazdy, czy spotkania integracyjne. Jak są kogoś urodziny, to zawsze przynosi nam ciasto i wtedy rozmawiamy np. co mamy jeszcze robić.

Z uroczystości jubileuszowej jestem bardzo zadowolona. Były władze, byli nasi przyjaciele i ci, którzy nas wpierają. Był starosta Bogdan Łapa, choć ja go dobrze pamiętam jako naszego burmistrza. Zawsze mogę na nim polegać, z resztą tak jak na obecnych władzach gminy. 60-lecie to była dla nas bardzo duża uroczystość.

Komentarze