Gmina Żukowo Powiat kartuski Wokół nas

Od najlepszego w gminie do wyróżnienia na szczeblu wojewódzkim

Państwo Dorota i Ryszard Szreder z Żukowa laureaci gminnego etapu w kategorii zagroda zostali wyróżnieni w etapie wojewódzkim tego konkursu. W ten sposób tradycja.

Wybory najpiękniejszej wsi i zagrody w województwie pomorskim to już tradycja. Konkurs służy poprawie estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród, których mieszkańcy wykazują się gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania krajobrazu naturalnego. Każdego roku wybierana jest najpiękniejsza wieś i najpiękniejsza zagroda. Najpiękniejsza wieś otrzymuje 30 tys. zł., a najpiękniejsza zagroda 5 tys. zł.

Najlepsi w gminie

Jak podali organizatorzy konkursu na etapie gminnym w tym roku w kategorii „Zagroda” zgłosiło się 15 uczestników. Ich posesje były ocenianie pod koniec czerwca. Wizytywała je komisja w składzie: Andrzej Karczewski – Przewodniczący Komisji, Barbara Turzyńska – Członek Komisji, Piotr Lewna – Członek Komisji,  Agnieszka Knapińska – Członek Komisji.

4 sierpnia wyłoniono laureatów. Najwyżej została oceniona zagroda Państwa Doroty i Ryszarda Szreder z Żukowa. Zwycięzcy otrzymali dyplom oraz cenną nagrodę z rąk włodarzy gminy.

– „Dziękuję uczestnikom konkursu za wkład w upiększanie gminy. Chcę podkreślić, że przyjeżdżający widzą jak gmina Żukowo zmienia się na lepsze. Zapewniam, że Urząd Gminy w Żukowie zawsze będzie wspierał konkurs „Piękna Wieś Pomorska” – mówił burmistrz W. Kankowski.”

Etap wojewódzki

Na tym etapie w kategorii „Zagroda” w konkursie wzieło udział dziesięciu zwyciezców z pomorskich powiatów.

– „Ocenialiśmy naprawdę piękne zagrody. Uznanie budziły zwłaszcza te, w których prowadzona jest zarówno produkcja roślinna, jak i zwierzęca, czyli chów i hodowla zwierząt. W takich przypadkach bardzo trudno utrzymać ład i porządek w zagrodzie, jak również prawidłowo zorganizować przestrzeń funkcjonalną, technologiczną i organizacyjną gospodarstwa – informuje Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Za tą najpiękniejszą w województwie komisja uznała zagrodę państwa Beaty i Mirosława Stoltmann ze wsi Windorp w gminie Brusy. Wśród trójki wyróżnionych znaleźli się również Państwo Dorota i Ryszard Szreder z Żukowa. Otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca złotych.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w tym roku nie będzie organizowana gala podsumowująca konkurs. – Ale Wszystkich laureatów odwiedzimy w ich wsiach oraz zagrodach, aby pogratulować i wręczyć nagrody – zapewnia dyrektor K. Pałkowski.

D. Tryzna

Komentarze