Wokół nas

Spotkanie Kaszubskiego Związku Pracodawców

Po długiej przerwie, Kaszubski Związek Pracodawców ponownie wznowił tradycyjne spotkania czwartkowe. Tym razem kaszubscy przedsiębiorcy spotkali się 3. września w malowniczo położonej restauracji „Złota Jesień” w Kartuzach.

Głównym tematem spotkania były działania zarządu województwa pomorskiego w okresie pandemii i wychodzenia z okresu zamrożenia gospodarki. Debatowano także nad planowanymi przedsięwzięciami na najbliższe miesiące. Gościem posiedzenia był Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Na początku głos zabrał prezes zarządu KZP Zbigniew Jarecki. Przypomniał o powołaniu sztabu kryzysowego pomorskich przedsiębiorców, który zajmował się m.in. rozsyłaniem informacji do przedsiębiorców, związanych z wszelkimi możliwościami funkcjonowania biznesu w okresie lockdownu. Wypracowane przez sztab stanowiska i wnioski kierowane były do władz centralnych i samorządowych. Następnie marszałek Mieczysław Struk dokonał pewnego wprowadzenia, zapoznając zebranych z faktami dotyczącymi stanu epidemii w województwie pomorskim i prognozami dotyczącymi możliwych scenariuszy, jakie mogą wydarzyć się już najbliższą jesienią.

Trendy spadkowe w gospodarce

Marszałek M. Struk podzielił się także swoimi refleksjami dotyczącymi następstw zakażenia pracownika w przedsiębiorstwie. Zapoznał zebranych z możliwościami pomorskiej służby zdrowia, pomocy finansowej udzielanej szpitalom przez Urząd Marszałkowski oraz z działaniami związanymi z zabezpieczeniem Pomorza przed inwazją epidemii. Następnie głos zabrał zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Dariusz Gobis. W obszernej prezentacji przedstawił wszelkie aspekty funkcjonowania pomorskiej gospodarki w okresie epidemii koronawirusa, porównując je do okresów analogicznych. Wskazał które branże ucierpiały najbardziej a które przechodzą przez kryzys, bez większych uszczerbków. Przyrównał sytuację Polski z większością krajów Europy, wskazując, że sytuacja Polski była dobra. Spadki wskaźników gospodarczych w porównaniu z Hiszpanią, Francją, Portugalią czy Włochami, w Polsce były znacząco niższe, co wskazuje, że nasz kraj lepiej poradził sobie z kryzysem związanym z koronawirusem. 
Po wystąpieniu D. Gobisa, głos ponownie zabrał marszałek
M. Struk, który odpowiadał na pytania przedsiębiorców. Podzielił się też ciekawymi informacjami odnośnie funkcjonowania pomorskiej gospodarki w ostatnim okresie, o czym napiszemy w osobnym materiale.

BM

Komentarze