Gmina Sulęczyno Szkolnictwo Wokół nas

Węsiory. Edukacja patriotyczna w SP wzorem dla innych szkół. Brawurowy występ uczniów w konkursie „Do Hymnu”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Tryby w Węsiorach, kolejny raz fantastycznie zaprezentowali się w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”. W obecności dyrektora Narodowego Centrum Kultury i jury złożonego z wybitnych postaci świata muzyki, dali brawurowy popis umiejętności muzycznych i scenicznych.

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Do tegorocznej, czwartej już edycji konkursu zostało zakwalifikowanych 300 szkół z całej Polski.

Konkurs jest ważnym projektem w zakresie edukacji patriotycznej. Warto przypomnieć, że SP w Węsiorach odnotowała już olbrzymi sukces w tym konkursie w 2019 r., kiedy to zajęła pierwsze miejsce w województwie pomorskim. Nic dziwnego, że tym razem do maleńkich Węsior w gminie Sulęczyno, przyjechał z Warszawy sam dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

Szkoła Podstawowa w Węsiorach wyznacza trendy

Sukces odniesiony przez uczniów z Węsior przed dwoma laty, kiedy to pod kierunkiem nauczycielki muzyki Marzeny Olszewskiej zdominowali rywalizację wojewódzką, odbił się tak szerokim echem, że na czwartą edycję konkursu do Węsior przyjechali szczególni goście, aby przekonać się o umiejętnościach uczniów z miejscowej szkoły. Oprócz dyrektora NCK i jego asystentki Justyny Roszuk, przyjechał także ogólnopolski koordynator konkursu Krzysztof Kozłowski. W jury zasiedli także: prof. Aleksandra Grucza-Rogalska i prof. Roman Grucza. Pojawił się także wicestarosta kartuski Piotr Fikus, przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Kazimierz Gliniecki i wójt Bernard Grucza. Ponadto przybyli przedstawiciele służb mundurowych, Nadleśnictwa, radnych gminy, jednostek kulturalnych, członkinie KGW w Węsiorach oraz rodzice.

Znowu dali niebywały popis

Występ uczniów z podstawówki w Węsiorach, podobnie jak przed dwoma laty, wzbudził niesłychane emocje. Uwagę zwracał także ich efektowny strój. Podobnie jak wówczas przygotowaniem uczniów zajęła się nauczycielka muzyki Marzena Olszewska a wykonanie trzech utworów a capella, wywołało zachwyt na widowni. Uczniowie zaśpiewali hymn państwowy i dwie pieśni hymniczne ,,Rotę” oraz ,,Marsz Marsz Polonia”, liczący sobie aż 7 zwrotek.  Po występie głos zabrał prof. Roman Grucza, który po odbytych przesłuchaniach w dziesiątkach innych szkół, już teraz zapowiedział, że ten występ także może zakończyć się sukcesem i nagrodą.

– Dzisiaj byliśmy już w pięciu szkołach. Dzieci śpiewają różnie,  ale to co wyście dzisiaj pokazali, to „boję się”, że znowu możecie dostać nagrodę.  Poza tym jesteście przepięknie ubrane. Brawo i gratulacje – powiedział prof. R. Grucza. Słowa te stanowią najlepsze podsumowanie tego, co wydarzyło się w Węsiorach. Dla zauroczonych występem gości, uczniowie zaprezentowali się jeszcze poza konkursem, w repertuarze śpiewanym po kaszubsku.

BM 

Komentarze