Gmina Chmielno OSP Samorząd Wideo Wokół nas

Reskowo. Podsumowanie roku 2023 w miejscowej OSP. Generałowie, druhowie i mali adepci pożarnictwa

Podsumowanie roku w jednostce, które prawie wszędzie ma charakter zwykłego spotkania, w Reskowie stało się widowiskiem. Wszystko za sprawa fury różnorodnych prezentów dla druhów i występu Dziecięcej Drużyny Pożarniczej. Dzieci wystąpiły przed generałem pożarnictwa – byłym komendantem wojewódzkim Piotrem Sochą.

9 marca do Reskowa na podsumowanie przyjechał on w towarzystwie obecnego zastępcy komendanta wojewódzkiego st. bryg. Mariana Hincy, komendanta powiatowego PSP bryg. Pawła Gila i innych przedstawicieli władz strażackich. Razem z nimi przybył włodarz gminy Michał Melibruda. Gościem spotkania druhów był prezes SPEC-PEC w Kartuzach Mariusz Dziura.

Świetlica jednostki nie była w stanie pomieścić wszystkich. Najmłodsi adepci pożarnictwa – członkowie MDP i DDP okupowali miejsce w przedsionku.

Statystyki za rok 2023

Zebranie otworzył i powitał wszystkich dh Tadeusz Treder, prezes jednostki i zarazem prezes Zarządu ZOSP RP. Spotkanie poprowadził dh Przemysław Jalowski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Reskowie na koniec 2023 roku odnotowała 83 członków zwyczajnych. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 18 osób, w tym 10 chłopców i 8 dziewcząt. Natomiast Kobieca Drużyna Pożarnicza liczy aż 34 członkinie.

W ubiegłym roku OSP aktywnie uczestniczyła w 31 akcjach ratowniczych. Trzykrotnie brali udział w gaszeniu pożarów, udowadniając swoje umiejętności i profesjonalizm w działaniach przeciwpożarowych. Ponadto, aż 28 razy wyruszali na akcje likwidacji miejscowych zagrożeń.

Najwięcej razy w akcjach brał udział dh Paweł Treder – 28 razy. Dh Michał Treder wspomagał 22 akcje, dh Łukasz Dawidowski 13, dh Krzysztof Gadzewski 12 i dh Tadeusz Treder 11.

Udany ubiegły rok

Rok 2023 okazał się niezwykle udany dla MDP. W gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, mieszana drużyna zajęła 1. miejsce, tak samo jak drużyna kobieca która również zdobyła 1. miejsce. Drużyna czynnych druhów także została sklasyfikowana na 1. miejscu. To niewątpliwie ogromne osiągnięcie, które świadczy o wysokim poziomie przygotowania i zaangażowania drużyn w konkurencjach sportowych i ratowniczych.

W ogólnopolskim turnieju wiedzy pożarniczym, którego gminne eliminacje odbywają się właśnie w strażnicy w Reskowie, w ubiegłym roku powodzenie odniosły trzy dziewczęta z MDP: Maja Dawidowska, Amelia Stenka i Julia Zaborowska.

Do jednostki trafiło sporo nowego sprzętu i wyposażenia.

Wyjątkowe podziękowania dla gości i prezenty dla druhów

– Za to wszystko, co w ubiegłym roku otrzymaliśmy, za przychylność ze strony gminy, komendy powiatowej PSP i spółki SPEC-PEC, w której pracuje wielu naszych druhów, chcielibyśmy podziękować naszym gościom w sposób specjalny – zapowiedział dh prezes.

Był nim występ dziesięciu najmłodszych adeptów pożarnictwa – członków DDP. Wszyscy przyjęli go bardzo gorąco.

Dh Michał Treder został uhonorowany odznaczeniem „Strażak Wzorowy” i wręczono legitymacje członkowskie dwóm druhnom.  Kilku członków jednostki zostało nagrodzonych umundurowaniem.

Na zakończenie spotkania goście w swoich wystąpieniach chwalili jednostkę przede wszystkim za tak liczny udział, za to że w jej szeregach jest tak duża liczba pań i za pięknie rozwijającą się młodzieżówkę. Słów podziękowania za służbę, za zaangażowanie, również w życie społeczne, nie szczędził wójt i przedstawiciele władz pożarniczych.

D. Tryzna

Komentarze