Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. Aktywność Caritasu i Civitas Christiana. Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących

Od prawie trzech dekad to jedna z najważniejszych akcji kościerskich stowarzyszeń związanych z nauką społeczną kościoła katolickiego. Jak podkreślają, ich działanie nie byłoby możliwe bez zaangażowania darczyńców, którym poprzez nasz tygodnik składają serdeczne podziękowania.

Śniadanie wielkanocne miało miejsce w sobotę 1 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 6. To tradycyjne miejsce tego typu akcji, gdyż je dyrektor Małgorzata Krefta od wielu lat współpracuje z kościerskimi wolontariuszami. Uczestniczyło w nim około stu osób. Były to w większości osoby samotne, seniorzy, choć nie brakowało też rodzin, szczególnie tych dotkniętych przez los.

– Dzisiejsze śniadanie jest już kolejną naszą akcją w prawie trzydziestoletniej działalności na tym polu. Cieszy nas to, że pomimo trudności w ostatnich latach darczyńcy dalej nas wspierają. Z tego miejsca chciałabym im wszystkim bardzo serdecznie podziękować – mówi Mirosław Kaliński, stojący na czele kościerskiego Civitas Christiana.

Pomagają potrzebującym

Jak usłyszeliśmy od organizatorów akcji, którymi byli: kościerski Caritas i Civitas Christiana, ich działania od wielu lat wspiera Mariusz Salwierz, właściciel firmy Malwa ze Skorzewa, czy Bogdan Styp-Rekowski i jego firma Elstyp, jak również państwo Joanna i Dariusz Męczykowscy z Zajazdu nad Stawem z Grabówka, którzy zawsze wspierają tego typu wydarzenia gotowymi już potrawami. Tych, którzy pomagali w akcji jest dużo więcej. Jak usłyszeliśmy, w pomoc dotyczącą świątecznego śniadania włączyła się również Aleksandra Klatt, prezes firmy Unibud z Wielkiego Klincza, Zofia i Kazimierz Maszkowie, Magdalena i Tomasz Dargaczowie, Beniamin Orland, Michał Majewski z firmy Maja. Część potraw na śniadanie przygotowana została na miejscu. Włączyły się w to wolontariuszki z nieocenioną Gabrielą Ćwikałowską na czele. Trzeba wspomnieć o tym, że finansowo wolontariuszy wsparły również dwa kościerskie samorządy, miasto i gmina.

Jak zawsze w wydarzeniach tego typu uczestniczył również ks. Antoni Bączkowski, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie.

Śniadanie zakończyło się paczkami świątecznymi, które przygotowano dla jego uczestników.

D. Tryzna

Sponsorzy śniadania Wielkanocnego 2023.

1. Miasto Kościerzyna
2. Gmina Kościerzyna
3. Michał Majewski firma Maja
4. Mariusz Salwierz firma Malwa
5. Joanna i Dariusz Męczykowscy Zajazd nad stawem.
6. Zofia i Kazimierz Maszkowie.
7. Magdalena i Tomasz Dargaczowie.
8. Aleksandra Klatt firma Unibud.
9. Bogdan Styp-Rekowski firma Elstyp.
10. Beniamin Orland.
11. Caritas Kościerzyna.
Specjalne podziękowanie dla dyrekcji szkoły nr 6 w Kościerzynie – dyr Małgorzata Kreft.

Komentarze