Gmina Kartuzy Gmina Żukowo Wokół nas

Sianowo. Kaszubska Droga Krzyżowa

To wydarzenie religijno-kulturalne organizowane przez Zrzeszeńców z oddziału w Baninie i Sianowie oraz sołectwo Sianowo. Tegoroczna edycja była jubileuszowa – dwudziestą. Celebransem był salezjanin, ks. Krzysztof Tusk, który pięknie wprowadził wiernych w rozważania pasyjne. Ich myślą przewodnią było „Pòmagac blëznym”, tym w kraju i tym za wschodnią granicą, gdzie toczy się wojna. Lektorami byli głównie nauczyciele języka kaszubskiego.

Na straży tożsamości i dziedzictwa św. Jana Pawła II

 To oni dziś przede wszystkim realizują słowa św. Jana Pawła II, który podczas swojej pielgrzymki w 1987 roku na mszy świętej w Gdyni mówił „Drodzy Bracia i Siostry Kaszubi! Strzeżcie tego dziedzictwa i tych wartości, które stanowią o waszej tożsamości!”. Lektorem XIV stacji był Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zaś ostatnie rozważania odczytała Aleksandra Sypion, sołtys Sianowa. Modlitewnym westchnieniom zebranym towarzyszyła także troska o zdrowie księdza kustosza Eugeniusza Grzędzickiego.  Międzystacyjne pieśni wykonywał zespół ze Szkoły Podstawowej w Mirachowie, „Mòdré zwónczi”.

– Bardzo cieszymy się i dziękujemy dzieciom z sąsiedniego Mirachowa, które na czele z panią dyrektor Hanną Pionk przybyły, by w tak piękny sposób oddać cześć Maryi św. Janowi Pawłowi II – podkreślał pod koniec mszy ks. Marcin Kidziun. Otrzymały one od organizatorów wydarzenia specjalne podziękowania.

Nad. jd/opr.red

Komentarze