Gmina Sulęczyno OSP Wokół nas

Ostrów Mausz. Manewry jednostek OSP z trzech powiatów. Wspólne ćwiczenia i strażacka wigilia

W ubiegłą sobotę w ośrodku „Mausz” na Ostrowiu zorganizowane zostały ćwiczenia jednostek OSP z gmin: Sulęczyno, Lipusz, Parchowo i Studzienice. Zakończyła je strażacka wigilia, do której zasiedli razem ze swoimi samorządowcami i przedstawicielami władz strażackich.

Manewry strażackie z udziałem jednostek OSP z gmin leżących na pograniczu trzech powiatów: kartuskiego, kościerskiego i bytowskiego zainaugurowane zostały prawie dwadzieścia lat temu. Ich pomysłodawcą jest dh Andrzej Roda, dziś wiceprezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP. Jak mówił nam, były potrzebne, aby przećwiczyć wspólne działania na wypadek pożarów dużych obszarów leśnych charakterystycznych dla tych obszarów. Co roku ich gospodarzem jest jedna z gmin, z której jednostki uczestniczą w ćwiczeniach.

Ośrodek „Mausz” daje takie możliwości

Gospodarzem tegorocznych była OSP Sulęczyno, a ćwiczenia przeprowadzono w Ośrodku Wypoczynkowym „Mausz”, dzięki uprzejmości prezesa Eugeniusza Grabowskiego. Ćwiczeniom przyglądali się komendanci powiatowi PSP z Kartuz, Kościerzyny i Bytowa oraz zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Klinkosz.

Po ćwiczeniach odbyła się zbiórka, podczas której gospodarz terenu wójt Bernard Grucza podziękował druhom za kontynuowanie tej już tradycji manewrów, nie omieszkując dodać, że te ćwiczenia na pewno przydały się podczas pamiętnej nawałnicy z sierpnia 2017 roku. O swojej przychylności dla jednostek OSP i szacunku dla druhów zapewniła senator Anna Górska, która była gościem specjalnym manewrów. Natomiast nadleśniczy Maciej Kostka z Nadleśnictwa Lipusz, dziękując druhom za ich służbę, poinformował o prezentach przygotowanych przez nadleśnictwo dla jednostek.

Podczas wspólnej wigilii, na którą przybyli również pozostali włodarze gmin i wicestarosta kartuski Piotr Fikus, podziękowano druhowi Andrzejowi Rodzie za jego inicjatywę, dzięki której co roku mogą być manewry realizowane. Świątecznego błogosławieństwa druhom udzielił ks. proboszcz Andrzej Karliński. Było łamanie się opłatkiem i kolędy przygrywane przez Tuba Band.

D. Tryzna

Komentarze