Gmina Kartuzy Gmina Sulęczyno Powiat kartuski

Oszczędności przetargowe prezentem pod choinkę

Powiat kartuski. Kolejne umowy kartuskich gmin z wojewodą

W minioną środę wojewoda pomorski podpisał kolejne umowy z przedstawicielami trzynastu pomorskich samorządów, na dofinansowanie remontu dróg z Funduszu Dróg Samorządowych. Nowe umowy możliwe były dzięki dotychczasowym oszczędnościom przetargowym.

Finansowanie rozwoju infrastruktury drogowej jest w Polsce możliwe m.in. dzięki powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych. Fundusz wspierany jest solidarnie przez  budżet państwa, państwowe osoby prawne i jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. W ten sposób powstało narzędzie o niespotykanej dotychczas skali, pozwalające szczególnie na pomoc mniej zamożnym samorządom w rozwoju ich infrastruktury transportowej i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki istnieniu funduszu i wygospodarowanym oszczędnościom w dotychczas przeprowadzonych przetargach możliwa była kolejna pomoc dla pomorskich samorządów, w tym gmin z powiatu kartuskiego. Łącznie dzięki tym oszczędnościom,  wojewoda podpisał umowy z trzynastoma samorządami, w tym dwoma z powiatu kartuskiego.

Jakie gminy skorzystały?

Jednym z beneficjentów jest gmina Sulęczyno, która otrzymała blisko 250 tys. zł na przebudowę drogi w Borku. Już przy okazji remontu drogi z Borowca do Klukowej Huty wójt Sulęczyna Bernard Grucza zapowiadał, że gmina aplikować będzie o środki na przebudowę drogi w Borku w kierunku na Borowy Las. Włodarz gminy dopiął swego i niedługo ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie tej inwestycji. Nieco większą kwotę otrzymała gmina Kartuzy. Kartuski samorząd w wyniku podpisanej z wojewodą umowy, otrzymał niecałe 330 tys. zł na przebudowę drogi w Starej Hucie. Ta droga wymagała pilnego remontu, gdyż jej kiepski stan powodował, że sytuacja pogarszała się w ekspresowym tempie, zwłaszcza po kolejnych opadach.
BM �������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

Komentarze