Gmina Żukowo Inwestycje

Otomino. Budowa nowego parkingu przy przystanku. Inwestycja zachęci do przesiadek z auta do pociągu

Parking, który powstanie przy nowym przystanku Otomino, ułatwi łączenie podróży samochodem i pociągiem na linii między Gdańskiem a Kartuzami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizują inwestycję za kwotę około 900 tys. zł ze środków z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę parkingu przy nowym przystanku Otomino na tzw. bajpasie kartuskim. Podróżni, którzy skorzystają z nowego przystanku, łatwiej połączą dojazdy samochodem i pociągiem w codziennych podróżach do pracy lub szkoły.

– Parking powstanie w sąsiedztwie peronu, przy ul. Do Dworu. Będą co najmniej 32 miejsca postojowe, w tym dwa dla osób o ograniczonej mobilności. Dla rowerzystów zamontowana zostanie wiata z 15 stojakami. Parking zostanie oświetlony lampami LED, zamontowany zostanie także monitoring. Dzięki powstaniu miejsc postojowych podróżni sprawnie i wygodnie przesiądą się z auta do pociągu – informuje Przemysław Zieliński, rzecznik prasowy PKP PLK.

Projekt inwestycji oraz prace budowlane zrealizuje firma ZUK z Glincza za około 900 tys. zł. Zakończenie zadania planowane jest do końca 2024 r.

Program przystankowy ułatwia przesiadki

Inwestycja w Otominie zostanie zrealizowana ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Celem programu jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i miejsc parkingowych dla pasażerów. W ramach programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowę w 9 lokalizacjach, w 42 miejscach postępują prace budowlane, a dla 6 przygotowywane są postępowania przetargowe.

PKP PLK/opr.red

Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo

My jako samorząd już mamy zaplanowane, że będziemy budowali parkingi przy tych stacjach nowych. W Otominie jest porozumienie z PKP PLK, gdzie przetarg w trakcie. W Leźnie poszukujemy takiego miejsca, gdzie można byłoby usytuować parking, bo położenie stacji jest nieciekawe.

Stacja Stara Piła to będzie naprawdę ważny punkt dla Przyjaźni i dla Niestępowa. Stąd be będziemy robić wszystko, aby powstał tam właściwych rozmiarów parking dla tych, którzy będą korzystać z tego przystanku.

Uruchomienie bajpasa kartuskiego, planowane na marzec, jest niezbędne, aby zabezpieczyć komunikację przy prowadzonych dalszych pracach przy obwodnicy, które mają potrwać do 2025 roku. A dalej jest przebudowa linii nr 201.

Co najważniejsze, przejazd z Żukowa Zachodniego do Gdańska Wrzeszcza to ma być niewiele ponad 20 minut, a więc jest to alternatywa. Według mnie połączenie to będzie wykorzystywane szczególnie dla południowej części gminy w komunikacji do Gdańska.

Komentarze