Wokół nas

„Perły Kaszub” zalśniły na kartuskim rynku

Tegoroczna gala nagród powiatu kartuskiego była wyjątkowa – zmieniła się formuła jej przyznawania. Wręczono pięć Pereł Kaszub oraz dwie nagrody specjalne. Po raz pierwszy miała ona miejsce na kartuskim rynku i mogli w niej uczestniczyć mieszkańcy.

„Perła Kaszub” to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawana szczególnie zasłużonym osobom, organizacjom i przedsiębiorstwom z terenu powiatu kartuskiego, które dbają o promocję i rozwój naszego regionu.

„Perła Kaszub” po nowemu

„Perła Kaszub” 2019 była wyjątkowa. Do tej pory jej gala odbywała się na początku roku i była oddzielnym wydarzeniem w Kartuskim Centrum Kultury. Tegoroczna perła była częścią święta – XVI Dni Powiatu Kartuskiego.
Tegoroczne rozdanie nagród było imprezą otwartą. Na kartuski rynek mógł przyjść każdy zainteresowany. Wśród widowni zasiedli przedstawiciele delegacji z zaprzyjaźnionych powiatów: łowickiego, tatrzańskiego, świdnickiego i poznańskiego. Oprócz nich obecni byli także politycy: posłowie Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Stanisław Lamczyk i Kazimierz Plocke .

Nowa kapituła nagrody

W nowej formule konkursu „Perła Kaszub” znalazło się pięć nagród. O ich przyznaniu zdecydowała kapituła konkursowa powołana przez starostę. W jej składzie znaleźli się Jacek Miąskowski – przewodniczący, radny powiatu kartuskiego, przewodniczący komisji Edukacji, Sportu i Rekreacji, Barbara Konkol – dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Wojciech Okroj – dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Strategii Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Marian Wenta – przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy, Andrzej Byczkowski – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie, Dariusz Zelewski – przedstawiciel organizacji pozarządowych, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach. 
Rozpatrzyła ona blisko 70 zgłoszonych kandydatur i zgodnie z nową formułą w każdej z kategorii zostały wybrane po trzy nominacje, z których jedna była nagradzana „Perłą Kaszub”. Co warto zaznaczyć, po raz pierwszy, oprócz samych statuetek laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 3 tys. zł.

Nagrody Specjalne

Oprócz „Pereł Kaszub” przyznane zostały również nagrody specjalne. Pierwsza – Nagroda Starosty Powiatu Kartuskiego, o której przyznaniu osobiście decydował Bogdan Łapa. Do tej pory nie było nagrody specjalnej Przewodniczącego Rady Powiatu – w tym roku pojawiła się oficjalnie i wręczył ją przewodniczący Mieczysław Woźniak.
– Na nominacje i nagrody nasi mieszkańcy pracowali przez cały ubiegły rok i myślę, że to wspaniałe miejsce, żeby dzisiaj pokazać tych, którzy byli dostrzeżeni jako osoby wyróżniające się w naszym powiecie – mówił Bogdan Łapa, starosta kartuski.
S.SZ

Komentarze