Powiat kartuski Wokół nas

Powiat kartuski. Od poniedziałku sypie i tak ma być przez cały tydzień

Za nami weekend z wyjątkowo niskim temperaturami. Przed nami cały tydzień z opadami śniegu. Przynajmniej tak mówią komunikaty odpowiednich służb. Jak pokazywały warunki z poniedziałku, na drogach niezbyt widoczne są działania „Akcji Zima”, choć niewątpliwie są one prowadzone. Wszystko przez ten śnieg…

Choć w poniedziałek mrozy zelżały, to nadal w nocy są one na tyle poważne, że należy zwracać uwagę na bezdomnych, dla których te warunki są szczególnie niebezpieczne. Informujmy odpowiednie służby o miejscach, gdzie oni mogą przebywać. Pamiętajmy również o naszych czworonogach szczególnie o tych, które przebywają na zewnątrz.

Białe drogi

Kiedy zelżał mróz, zaczął sypać śnieg. Silny wiatr, który zapowiadano na niedzielę, pojawił się w poniedziałek i mieliśmy prawdziwą zimę z zawieją i zamiecią. Drogi zginęły w białym puchu. Warunki jazdy mocno się pogorszyły. Na nic się zdawało odśnieżanie prowadzone przez służby wojewódzkie, powiatowe i gminne. Drogi tej ostatniej kategorii stały się miejscami trudne do pokonania.

,,Akcja Zima’’’ w założeniu….

Najbardziej uczęszczane są drogi wojewódzkie. Zimą utrzymywane są one w czterech standardach. W najwyższym – drugim standardzie czas działania służb wynosić powinien od trzech do czterech godzin od ustania opadów. Pierwszy wyznacznik dotyczy likwidacji gołoledzi, drugi to zaś reakcji na odśnieżanie. W powiecie kartuskim jedyną drogą objęta tym standardem jest DW211 na odcinku pomiędzy Kartuzami, a Żukowem.

W trzecim standardzie utrzymania czas reakcji wynosi sześć godzin od ustania opadów. A w tym standardzie gołoledź usuwana jest tylko w newralgicznych miejscach, takich jak skrzyżowania, przystanki autobusowe. Tym standardem jest objęta największa ilość dróg w naszym powiecie. To DW211 na odcinku Kartuzy – Gowidlino, DW214 od Skrzeszewa do Puzdrowa, dalej DW224 od Przodkowa przez Kartuzy, Somonino do Egiertowa i DW228 OD Sulęczyna po Kartuzy.

W czwartym standardzie odśnieżania śnieg jest usuwany i drogi są posypywane tylko w najważniejszych miejscach. Standard ów dopuszcza występowanie zajeżdżonego śniegu i gołoledzi. Przewiduje się w nim nawet zamknięcie drogi na czas do ośmiu godzin. W powiecie kartuskim temu standardowi podlegają dwa odcinki tras wojewódzkich. Na DW214 jest to odcinek od Puzdrowa do Klukowej Huty i na DW224 od Egiertowa w kierunku Nowej Karczmy.

….stan faktyczny

Zarząd Dróg Wojewódzkich sprzęt do odśnieżania swoich dróg utrzymuje m.in. w Kartuzach. Jak informuje pracownik ZDW firmy świadczące usługi zimowego utrzymywania dróg są zobowiązane postawić sprzęt najpóźniej w ciągu godziny, niezależnie od dnia wolnego czy roboczego.

Na terenie gminy Kartuzy, jak poinformował nas Ziemowit Łajming Inspektor Wydziału Komunalnego urzędu miejskiego w Kartuzach, firmy wyłonione w konkursie zimowego utrzymywania dróg ze swoich umów wywiązują się należycie. Twierdzi on, że napływające do urzędu uwagi na temat stanu dróg są sprawdzane na bieżąco i ewentualnie przekazywane wykonawcom odśnieżania.

Podobną informację dostaliśmy od służby komunalnych z Żukowa. Czytamy w niej, że wszyscy wykonawcy są w całodobowej dyspozycji celem wykonywania działań związanych z utrzymaniem przejezdności ulic w trudnych warunkach zimowych i zapewnienie kierowcom oraz pieszym możliwości bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach. Praca firm odśnieżających przebiega jak do tej pory dobrze, reakcje na zgłoszenia mieszkańców odbywają się niezwłocznie. Jak informują władze gminy, do ubiegłego czwartku wydano ponad 934 tys. zł na usługę zimowego utrzymywania dróg w gminie Żukowo.

Red.

Komentarze