Gmina Sulęczyno Wideo Wokół nas

Sulęczyno. Uroczystości Złotych, Szmaragdowych i Żelaznych Godów. Uhonorowano mieszkańców z długoletnim stażem małżeńskim

Wczoraj w restauracji Morenka w Sulęczynie odbyła się uroczystość, podczas której wójt i przewodniczący rady wręczyli medale za długoletnie pożycie małżeńskie dla siedmiu par. Podczas uroczystości gratulacje otrzymały również pary z 55- i 65-letnim stażem.

W 1973 roku aż siedem par z gminy Sulęczyno powiedziało sobie sakramentalne „tak”, a 21 czerwca świętowali jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. W tym wyjątkowym wydarzeniu małżonkom towarzyszyli przedstawiciele władz na czele z wójtem Bernardem Gruczą, przewodniczącym Rady Gminy Kazimierzem Glinieckim oraz kierownikiem USC Bogumiłą Paszylk. Udział w uroczystości wziął również ks. proboszcz Andrzej Karliński, który podkreślał że reprezentuje aż trzy parafie, bo właśnie trzy reprezentują jubilaci.

Medale, kwiaty i upominki

Na początku wójt odznaczył pary, które obchodziły 50-lecie pożycia małżeńskiego medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta RP. Włodarz i przewodniczący pod adresem jubilatów skierowali słowa uznania i podziękowania za godne i długie pożycie. Pięknymi słowami operowała również kierownik USC.

– Te kilkadziesiąt lat temu rodzice, rodzeństwo, krewni i znajomi życzyli wam zdrowia i wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia. Dziś zapewne, kiedy myślą sięgacie wstecz, na pewno nie żałujecie tych wspólnie przeżytych dni, bo wiecie że te wspólne 50, 55 i 65 lat pożycia małżeńskiego to symbol miłości i wierności. To dowód wzajemnego zrozumienia istoty związku dwojga sobie bliskich, kochających się osób. Te 50, 55 i 65 lat minęły wypełnione życiem rodzinnym, pracą zawodową, wychowaniem dzieci, stawiania tego co w życiu jest ważne. Dzisiaj jesteście państwo nie tylko szczęśliwym małżonkami, ale również rodzicami, dziadkami i pradziadkami. Jesteście wzorem dla tych, którzy dopiero decydują się związać węzłem małżeńskim – podkreślała.

Następnie pary z 55-letnim i 65-letnim stażem małżeńskim zostały obdarowane pamiątkowymi dyplomami. Na zakończenie wszystkie pary obchodzące jubileusze małżeńskie otrzymały dodatkowo okolicznościowe upominki.

Red.

Ks. proboszcz Andrzej Karliński

Te słowa, które wypowiedzieliście lata temu „Ja biorę Ciebie i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci…” to coś pięknego, bo to wszystko widać w was. Kiedy zamykam oczy, to widzę panie w białych sukniach z welonami na głowie z pięknym bukietem kwiatów i panów dżentelmenów w garniturach, wszyscy uśmiechnięci. Kiedy otwieram oczy, to widzę że sukni nie ma, garnitur też się zużył, ale pozostała miłość, wierność, uczciwość i to, że siebie nie opuścicie. Dziękuję wam za te małżeństwa, bo tego dziś potrzebuje świat – wierności słowu, które dajemy drugiemu człowiekowi i które jest poparte czynem, czyniąc go bardziej wartościowym. Jesteście dowodem na to, że człowiek może dotrzymać danego słowa i wtedy są sukcesy 50, 55 i 65-lecia.

Jubilaci Złotych Godów:

 • Maria i Jakub Antkowiakowie z Sulęczyna
 • Barbara i Daniel Bulczakowie z Borka
 • Stanisława i Brunon Dąbrowscy z Mściszewic
 • Agnieszka i Tadeusz Gojtowscy z Mściszewic
 • Anna i Mieczysław Jankowie z Mściszewic
 • Ludwika i Zygmunt Podstawkowie z Sulęczyna
 • Daniela i Jan Wiczkowscy z Mściszewic

Jubilaci Szmaragdowych Godów:

 • Maria i Eugeniusz Brezowie z Podjaz
 • Urszula i Zygfryd Karczowie z Sulęczyna
 • Gertruda i Gerard Knolowie z Mściszewic
 • Urszula i Zygmunt Kreftowie z Sulęczyna
 • Urszula i Jan Miszkowie z Widnej Góry
 • Anna i Franciszek Zwarowie z Czarlina

Jubilaci Żelaznych Godów:

 • Barbara i Józef Bielikowie z Mściszewic

Komentarze