Gmina Szemud Konkursy Kultura

Szemud. Inicjatywa Gminnej Biblioteki Publicznej. 35 uczestników konkursu recytatorskiego

13 czerwca w Centrum Samorządowym w Szemudzie Biblioteka Publiczna Gminy Szemud zorganizowała po raz kolejny Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Jana Piepki. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży ze szkół z terenu powiatu wejherowskiego.

Celem tego konkursu było przede wszystkim popularyzacja twórczości pisarza, jak i kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich. Wszystkich przywitał i otworzył konkurs wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Wiersze recytowało 35 uczestników w czterech grupach wiekowych. Byli reprezentanci szkół m.in. z Choczewa, Góry, Nowego Dworu Wejherowskiego, Redy, Rumi, Ciekocinka. Z gminy Szemud wystartowały reprezentacje uczniów ze szkoły z Kielna, Jeleńskiej Huty, Szemuda, Łebna i Łebieńskiej Huty. Występy uczestników oceniało jury w składzie: Kazimierz Hermann-Prezes ZKP; Dariusz Majkowski – pisarz kaszubski reprezentant Muzeum oraz Jarosław Ellwart – szef Wydawnictwa Region.

Laureaci konkursu

W kategorii przedszkoli i zerówek wygrał Szymon Schroeder ze szkoły w Kielnie. Wśród uczniów klas I-III pierwsze miejsce zajęła Milena Pranszke z ZSP Szemud, drugie – Oliwia Garzombke ze SP w Kielnie, zaś trzecie – Natan Okoń ze szkoły w Nowym Dworze Wejherowskim. Wyróżnienia trafiły do Martyny Bojke z Kielna i Magdaleny Szwedy z Łebna. W gronie uczniów klas IV-VI wygrała Agata Andryskowska ze szkoły w Jeleńskiej Hucie. Drugie miejsce zdobyła Zuzanna Funk z Nowego Dworu Wejherowskiego. Na trzeciej lokacie sklasyfikowano Oliwę Bojke ze szkoły w Kielnie. Wyróżnienie trafiło do Tatiany Domarus i Wiktorii Sypion, uczennic SP w Łebieńskiej Hucie. Z klas VII-VIII najlepiej poradził sobie Szymon Rzeszewicz reprezentujący placówkę w Jeleńskiej Hucie. Miejsce drugie zajęła Blanka Gruba ze szkoły w Nowym Dworze Wejherowskim, natomiast trzecie Martyna Ptach z ZSP Szemud. Wyróżnienie trafiło do Mateusza Schuttenberga z ZSP nr 2 w Redzie.

Została też przyznana Nagroda Specjalna Prezesa ZKP o/Gminy Szemud za najlepszą kaszubszczyznę lesôcką, a otrzymał ją Mateusz Pionk z SP Jeleńska Huta. Zwycięzcy otrzymali z rąk komisji dyplomy i nagrody, a pozostali drobne upominki.

Współorganizatorami konkursu było Starostwo Powiatowe, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz ZKP o/Gminy Szemud.

Nad/I.Piastowska/opr.red

Komentarze