Wokół nas

Region. Ciąg dalszy batalii o dofinansowanie nauki j. kaszubskiego. Czy pomorscy posłowie staną ponad podziałami?

Dziś rozstrzygnie się co dalej z nauczaniem języka kaszubskiego. Czy poprawki Senatu w sprawie dofinansowania nauki tego języka zostaną przyjęte, czy też odrzucone? Jak twierdził dwa dni temu senator Stanisław Lamczyk potrzeba było tylko dwóch głosów, aby język kaszubski dalej był dotowany przez państwo.

O sprawie jest głośno od grudnia, kiedy to Sejm zajmował się uchwałą budżetową na 2022 r. W trakcie prac posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili i przegłosowali poprawkę, która zmniejszyła środki przeznaczane na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach. Kwota została zmniejszona aż o 39,8 mln zł. Wywołało to ogromne poruszenie na Pomorzu. Zaprotestowały różne środowiska, od Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego po samorządy różnych szczebli.

Okazało się, że język kaszubski jest nauczany w 400 szkołach i placówkach oświatowych regionu. Liczba dzieci i młodzieży, która uczęszcza na ten przedmiot sięga ponad 20 tys. osób. Kwota subwencji dla samorządów przekracza ponad 30 mln zł. Co ważne, budżety samorządów dla br. zawierają już te środki i jeśliby subwencja została zabrana, to trzeba będzie je nowelizować i ciąć w dół. Dane te przedstawił na konferencji prasowej w połowie stycznia, senator z naszego regionu Stanisław Lamczyk. Kilka dni później Senat RP w poprawce zawnioskował o przywrócenie tej kwoty tak, aby nie doszło do obniżenia wydatków edukacyjnych.

Wszystko zależy od Sejmu

Przedwczoraj z apelem w tej sprawie wystąpił marszałek pomorski Mieczysław Struk. W liście skierowanym do pomorskich posłów prosił, aby ,,Zatrzymali pieniądze na język kaszubski’’. 

Dwa dni temu w Kościerzynie, podczas otwarcia hali sportowej w ,,Budowlance’’ senator S. Lamczyk prosił obecnych, a wśród nich wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha, aby również lobbowali o to u pomorskich posłów.

– W roku ubiegłym na terenie powiatu kościerskiego aż trzydzieści szkół korzystało z subwencji. Jej kwota sięgnęła prawie 12 mln zł i dotyczyła 2,9 tys. uczniów – wyliczał S. Lamczyk

Powiedział wtedy, że brakuje tylko dwóch głosów, aby poprawki zostały w Sejmie przyjęte. Apelował o nie.

Dzisiaj po zakończonej przerwie posiedzenia Sejmu ustawę tę będzie relacjonował poseł Andrzej Kosztowniak. Do tematu powrócimy.

D. Tryzna

Komentarze