Na sygnale Powiat kościerski

Kościerzyna. Podsumowanie jednego z policyjnych patroli. Zarejestrowali 13 wykroczeń skutkujących mandatami na kwotę 15 tys. zł

Wydawałoby się, że nowe, drakońskie stawki mandatów ,,przemówią’’ do kierowców i będzie wolniej i bezpiecznej na drogach. Okazuje się, że tak się nie stało. Przykładem choćby wyniki jednego z patroli policji wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Mija pierwszy miesiąc funkcjonowania nowego taryfikatora mandatów. Ich stawki wzbudziły i nadal utrzymują wielkie emocje u kierowców, czyli zdecydowanej większości społeczeństwa. Natomiast policja pokłada w nowym taryfikatorze wiele nadziei na ucywilizowanie ruchu na polskich drogach. Pierwsze tygodnie jego funkcjonowania zdały się potwierdzać i jedno i drugie. Ale z czasem przynoszą sygnały zupełnie inne. Przykładem choćby podsumowanie jednego z policyjnych patroli.

Wynik robiący wrażenie

Z informacji otrzymanej wczoraj od asp. szt. Piotra Kwidzińskiego, rzecznika KPP w Kościerzynie, wynika, że niedawno jeden z patroli podczas swojej służby zarejestrował 13 wykroczeń. Funkcjonariusze wystawili mandaty karne na łączną kwotę ponad 15 tys. zł. Skrajnym przypadkiem jest zachowanie 28-letniego mieszkańca powiatu kartuskiego, który na kościerskiej obwodnicy przekroczył dozwoloną prędkość o 73 km/h. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. zł, a za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu 1 tys. zł. Te wykroczenia kosztowały go również 15 punktów karnych. Podczas kontroli okazało się, że w samochodzie znajdowało się dwoje małych dzieci.

Od początku roku ujawniono 300 wykroczeń

– Do dzisiaj mundurowi ujawnili blisko trzysta wykroczeń drogowych i wystawili mandaty karne w wysokości ponad 55 tys. zł. Duża liczba sytuacji dotyczyła także niewłaściwego zachowania w obrębie przejść dla pieszych, tj. wyprzedzanie, omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. We wszystkich tych przypadkach mandat karny wynosi 1,5 tys. zł – podaje asp. szt. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Wysoki mandat grozi także osobie, która spowoduje kolizję drogową. Tutaj na grzywnę składa się kwota za naruszenie przepisów o ruchu drogowym powiększona o 1 tys. zł. W sytuacji, gdy do kolizji dojdzie w wyniku nieprawidłowego zachowania przy przejściu dla pieszych, grzywna wyniesie 2,5 tys. Jak uniknąć wysokich mandatów? Jest jeden, bardzo prosty sposób – jazda zgodnie z przepisami.

Nad/opr.red

Komentarze