Inwestycje Powiat kartuski Samorząd

Powiat kartuski. Czu uda się zrealizować inwestycje za 40 mln zł? Polski Ład na odsiecz infrastrukturze drogowej i sportowej

Powiat kartuski złożył już trzy wnioski do Rządowego Funduszu Polski Ład. Wszystkie dotyczą strategicznych, kosztownych zadań infrastrukturalnych, których realizacja nie tylko podniesie komfort życia mieszkańców, ale przyczynić się może do lokalnego rozwoju gospodarczego. Koszt tych inwestycji szacowany jest na 40 mln zł.

Jak informuje nas wicestarosta kartuski Piotr Fikus, powiat skierował już trzy wnioski, w każdym z trzech obszarów priorytetowych inwestycji.

– W obszarze do 5 mln zł złożyliśmy wniosek na budowę ronda w Kiełpinie. Jest to skrzyżowanie bardzo niebezpieczne. Koszt budowy tego ronda oraz odcinek ponad jednego kilometra remontu drogi do centrum Kiełpina, to jest 3,97 mln zł i na taką kwotę złożyliśmy wniosek – tłumaczy wicestarosta P. Fikus.

Drugi wniosek powiat złożył na budowę drogi powiatowej Sulęczyno – Lemany wraz ze ścieżką rowerową. Jest to odcinek o łącznej długości 8,5 km. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 17,7 mln zł. Aktualnie budowa tej drogi znajduje się na liście rezerwowej wojewody w ramach  Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych, lecz w przypadku zakwalifikowania wniosku z funduszu Polski Ład, nastąpi rezygnacja z FRDS, za czym przemawia znacznie większe, bo aż 95. procentowe dofinansowanie.

Hala sportowa za ponad 19 mln zł?

Trzeci wniosek jaki powiat kartuski złożył do nowego programu inwestycji strategicznych, dotyczy budowy hali widowisko-sportowej w Żukowie, przy szkole ponadpodstawowej. Tutaj dofinansowanie sięgnąć może 90 proc. a koszt budowy tej hali szacuje się na 19,1 mln zł.        – Przy takim dofinansowaniu budżet powiatu bardzo oszczędzi na inwestycjach, bo wiadomo, że otrzymamy te środki z Polskiego Ładu. Ale traktujemy to też jako rekompensatę, bo przy założeniu, że dochody samorządów będą spadać to na pewno uważam, że Polski Ład jest jakby rekompensatą za te spadki dochodów – wyjaśnia wicestarosta P. Fikus. Można powiedzieć, że to jest mega dofinansowanie, bo łączny koszt tych trzech inwestycji to jest ponad 40 mln zł. Gdyby to się udało, to oznacza, że otrzymamy 38 mln zł dofinansowania na wszystkie te trzy wnioski – dodał wicestarosta

Nadzieje na drugą edycję

Jak informuje nas wicestarosta P. Fikus, w tej chwili Bank Gospodarstwa Krajowego analizuje te wnioski i odpowiednia komisja zdecyduje o tym, kto i na jakie wnioski otrzyma dofinansowanie. Rząd zapowiedział również drugą edycję Polskiego Ładu. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego we wrześniu lub na przełomie września i października, ogłoszona zostanie druga edycja, na którą rząd przeznaczyć ma także 20 mld zł. Są to spore środki, które na pewno pomogą samorządom w wielu strategicznych inwestycjach.

BM

Komentarze