Powiat kartuski Wokół nas

Powiat kartuski. Echa Wielkanocnych działań Caritasu kartuskiego. Wspomóż hospicjum w Kartuzach swoim 1 procentem

Kartuski Caritas uczestniczy w wielu akcjach, których celem jest wsparcie najbardziej potrzebujących. Sam też potrzebuje wsparcia, bo wziął na swoje barki ogromy ciężar. Jest nim budowa stacjonarnego hospicjum, inwestycja która wymaga wyłożenia 12 mln zł do końca następnego roku.

Budowa hospicjum stacjonarnego w Kartuzach ruszyła w październiku 2018 roku. Koszt inwestycji to 24 mln zł. To kwota, którą Caritas kartuski sam nie udźwignie. Ustalono, że samorządy powiatu wezmą na swoje barki połowę kosztów. Drugą część Caritas musi zdobyć samodzielnie do grudnia 2022 roku.

Poprzez aktywność samej instytucji

Środki te kartuski Caritas próbuje zebrać na różne sposoby. Jednym z nich była świąteczna akcja związana ze sprzedażą świec wielkanocnych. Przygotowano ich 1400 w tradycyjnym kształcie i 2 tys. w kształcie jajka. Trafiły do parafii kartuskich. Jak poinformował ks. dr Ryszard Różycki proboszcz parafii św. Kaźmierza, na  jej terenie rozprowadzono czterysta tych świec.

– Akcja sprzedaży świec nie jest jeszcze zupełnie zakończona, gdyż czekamy na ewentualne zwroty świec, które nie zostały jeszcze sprzedane w parafiach – tak podsumował akcję Ks. Marek Trybowski dyrektor kartuskiego hospicjum

Bardzo skutecznym działaniem na rzecz Caritasu była ogólnopolska akcja pt. ,,Pola Nadziei”. Organizowano ją dwa razy w roku na początku na terenie kartuskich parafii, a później także poza miastem. Dzięki takiej formie zbiórki podczas kwietniowych festynów i październikowych koncertów kartuski Caritas pozyskiwał znaczące kwoty. Niestety, w  ubiegłym roku z powodu pandemii akcja się nie odbyła. Jej namiastką tylko była zbiórka do puszek pod kościołami w październiku ubiegłego roku.  Ks. M. Trybowski mówi, że w tym roku została ona wstępnie zaplanowana na 23 maja.

Oprócz akcji związanej ze świecami wielkanocnymi wolontariusze kartuskiego Caritasu kwestowali na rzecz rodzin potrzebujących. Podczas kwesty w piątek i sobotę przed Wielkanocą zebrali 400 kg artykułów żywnościowych i chemicznych. W zbiórce brało udział dwudziestu wolontariuszy.

Poprzez zaangażowanie parafian

Formą pomocy, która coraz bardziej zyskuje na znaczeniu jest przekazanie 1% podatku. Mieszkańcy powiatu coraz częściej wybierają kartuski Caritas jako cel swojej darowizny.  Ksiądz M. Trybowski dyrektor hospicjum mówi, że w roku 2019 pozyskali w ten sposób ponad 327 tys. zł. W roku ubiegłym było tego już znacznie więcej, bo 440 tys. zł. Ks. M. Trybowski również w tym roku zwraca sie z gorącym apelem  do mieszkańców gminy i powiatu, aby przekazali swój 1% podatku na rzecz budowy kartuskiego hospicjum stacjonarnego.

Twój 1% dla kartuskiego hospicjum

– To duży sukces i jesteśmy ogromnie wdzięczni za każdą pomoc. To ogromnie potrzebne nam pieniądze, bo skądś musimy pozyskać wkład własny. Przy trzech milionach złotych rocznie przekazywanych przez samorządy, kolejne trzy musimy zdobyć sami – mówi ks. Marek Trybowski, proboszcz parafii św. Wojciecha i jednocześnie dyrektor hospicjum Kartuskiego Centrum Caritas

Aby przekazać 1% na rzecz kartuskiego hospicjum wystarczy w zeznaniu podatkowym  wpisać numer KRS 0000 22 97 80.

Komentarze