Powiat kartuski Samorząd

Powiat kartuski. Samorządy współdziałają w Narodowym Programie Szczepień. W Żukowie powstanie drugi punkt szczepień

Wychodząc naprzeciw staraniom rządu o jak najszybsze zaszczepienie Polaków, powiat kartuski postanowił włożyć swoją cegiełkę do przebiegu narodowego programu szczepień i uruchamia w powiecie drugi punkt, który jak łatwo się domyślić, będzie mieścił się w Żukowie w budynku OSP.

Podczas spotkania przedstawicieli samorządu powiatu kartuskiego z wojewodą Dariuszem Drelichem omówiono również stworzenie dodatkowych punktów szczepień na terenie  powiatu. Ustalono, że w kartuskim będą działały dwa. Jeden w szpitalu, a drugi nowy powstanie w Żukowie w budynku strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Za tym drugim miejscem przemawia doskonała lokalizacja przy głównych szlakach komunikacyjnych i dostępność miejsc parkingowych. Tu będzie można zaszczepić 200 chętnych osób dziennie, przez sześć dni w tygodniu.

Wyzwanie dla samorządów

Jak mówił nam 16 kwietnia, starosta Bogdan Łapa, podjęto już działania logistyczne dla tego celu. Najważniejszą rzeczą będzie obsada tych punktów. Po pierwsze, personel medyczny ma zostać oddelegowany z gminnych ośrodków zdrowia. Wójt Marian Kowalewski w rozmowie z nami potwierdził, że z gminy Somonino będzie oddelegowana pielęgniarka. Podobne zobowiązania popłynęły też z gminy Przodkowo. Po drugie, punkt ten musi mieć zabezpieczoną obsługę administracyjną: rejestr osób, wydawanie zaświadczeń. To zadanie na swoje barki wzięła gmina Żukowo.

– Jeżeli chodzi o organizację tego punktu, o słowa uznania muszę skierować szczególnie w kierunku burmistrza Żukowa Wojciecha Kankowskiego. Nie dosyć, że udostępnił nam ten punkt, ale zabezpiecza również obsługę komputerową i przygotowanie logistyczne – mówił B. Łapa, starosta kartuski

Na pewno w organizację punktu będą włączeni żołnierze WOT. Być może będzie to dotyczyć również strażaków, szczególnie tych, których mają uprawnienia ratowników medycznych. Punkt ten ruszy w maju.

BM

Komentarze