Wokół nas

Region. Apel do seniorów o rozwagę i ostrożność. Zamiast na policjanta dzisiaj oszukują na Covid-19

Pandemia  koronawirusa, izolacja, kwarantanna, szczepienia i trudna sytuacja społeczna mocno pobudziła wyobraźnię oszustów i złodziei. Wykorzystując niewiedzę, łatwowierność, strach i szczere ludzkie odruchy, przestępcy perfidnie okradają ludzi starszych, wykorzystując metodę „na szczepionkę” czy „na Covid-19”.

Po głośnych i znanych już w całej Polsce oszustwach „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika pomocy społecznej czy administracji”, oszuści zmodyfikowali swoją złodziejską strategię działania i dokonują teraz przestępstw kradzieży „na szczepionkę”, „na Sanepid”, „na Covid-19”, czy „na wolontariusza”. Polska policja odnotowała w ciągu ostatnich kilku miesięcy już ok. 30 różnych technik manipulacyjnych jakich dopuszczają się oszuści, zwłaszcza wobec osób starszych. Przestępcy wykorzystują lęk, obawy, dezinformacje, izolację wielu osób, mniejszą komunikację międzyludzką z powodu ograniczenia kontaktów i obowiązków wynikających z kwarantanny. Próbują „pomagać” zwłaszcza osobom starszym, lecz ich jedynym celem zawsze jest doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, czyli po prostu oszustwo i kradzież.

Jak działają oszuści

Jedną z metod jest próba sprzedaży szczepionki osobom, które chciałyby się zaszczepić poza kolejnością. Oszust potrafi wmówić, że jest przedstawicielem agendy ministerstwa zdrowia czy firmy farmaceutycznej i ma do sprzedaży szczepionki poza oficjalnym rozdzielnikiem, za które żąda horrendalnych cen. Ci sami przestępcy oferują także „cudowne” maseczki rzekomo w pełni chroniące przez zakażeniem koronawirusem, wykonane jakoby z tkaniny nasączonej cząsteczkami nanosrebra. Oferują także „niezwykłe i niedostępne w aptekach” leki na koronawirusa, wykazujące rzekomo w pełni skuteczne wyleczenie z Covid-19. Ponadto perfidni naciągacze potrafią się przebrać w szczelne, profesjonalne kombinezony, okulary oraz rękawice i powiadomić zaskoczonych domowników, że ich dom czy mieszkanie zostało wytypowane do dezynfekcji. W tym celu nakazują opuścić lokal i w tym czasie plądrują wszystkie cenne rzeczy. Żadna z państwowych czy samorządowych instytucji nie działa w ten sposób i o każdej takiej próbie oszustwa należy powiadomić natychmiast policję.

Internet i oszustwa w sieci

Oszuści bardzo chętnie wykorzystują także Internet. Mailują i esemesują, podając się za pracowników ministerstwa zdrowia, przychodni lekarskiej, sanepidu czy innych służb sanitarnych. Zazwyczaj odsyłają do fałszywych stron i witryn poprzez zamieszczenie linku, w który „trzeba”  kliknąć aby „załatwić” sprawę. Po wykonaniu ich żądania złodzieje przejmują kontrolę nad kontami bankowymi nieświadomych ludzi i kradną wszystkie zgromadzone tam pieniądze. Jedną z takich metod jest SMS informujący o tym, że zgodnie z przepisami covidowymi wszystkie środki znajdujące się na koncie bankowym adresata SMS-a zostają przekazane do rezerw krajowych NBP i aby zachować swoje pieniądze należy zalogować się na podany w wiadomości link. W efekcie oszust dostaje dostęp do konta swojej ofiary i jest w stanie ukraść znajdujące się na nim pieniądze. Ten sam schemat oszuści wykorzystują podając się za pracowników Sanepidu informujących o zmianie terminu szczepienia. Też „trzeba” kliknąć w podany link. Generalnie złodzieje rozsyłają najróżniejsze i najbardziej wymyślne wiadomości SMS z linkami, za pomocą których wyłudzają dane logowania do bankowości lub zachęcają do pobierania na urządzenie złośliwego oprogramowania. Cel zawsze jest ten sam. Oszustwo.

BM

Komentarze