Gmina Karsin Gmina Somonino Gmina Stara Kiszewa OSP

Region. Rośnie zagrożenie pożarowe w pomorskich lasach. Tylko na naszym terenie 13 pożarów w ubiegłym tygodniu

Kiedy wszyscy cieszą się ze słonecznego maja, leśnicy zaczynają się zamartwiać. Dlaczego? Coraz mniejsza wilgotność ściółki leśnej powoduje wzrost zagrożenia pożarowego na obszarach leśnych. Odnotuje się coraz więcej pożarów na tych terenach.

Słoneczna, piękna pogoda zachęca do spacerów, do przebywania na łonie natury. Przyjemność sprawia oglądanie budzącej się do życia przyrody, ale spacerując po lasach lub na ich obrzeżach musimy szczególnie uważać, żeby nie spowodować nieszczęścia. Na obszarze Pomorza wilgotność ściółki oscyluje w granicach 8%, co wiąże się z tym, że w lasach panuje 3 -najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Statystyki za ostatni tydzień dla pow. kościerskiego

Jak informuje mł. kpt. Mateusz Szmaglik z KP PSP w Kościerzynie, tylko w ostatnim tygodniu na terenie powiatu kościerskiego odnotowano 10 pożarów poszycia leśnego bądź traw. Do tych największych należał pożar w miejscowości Piątkowo k. Wiela, do którego doszło 10 maja. Mimo szybkiej akcji strażaków z JRG Kościerzyna i trzech jednostek OSP, spaleniu uległo 21 arów poszycia leśnego. Działania gaśnicze trwały około 3,5 godziny.

Tego samego dnia podobny pożar odnotowano również w Szenajdzie. Dzień później strażacy gasili las w pobliżu miejscowości Olpuch w gminie Stara Kiszewa. Tu w akcji brało udział aż 8 zastępów straży pożarnej i do tego samolot gaśniczy z Leśnej Bazy Lotniczej w Borsku. Samolot dokonał dwóch zrzutów wody podczas akcji, która trwała 4 godziny. Niestety, spalił się aż 1 hektar lasu.

Podobnie w pow. kartuskim

Z kolei mł. bryg. Marek Szwaba z KP PSP w Kartuzach poinformował nas, że na terenie powiatu kartuskiego 7 maja odnotowano pożar poszycia leśnego o powierzchni ok. 150 m2 w Borucinie. Dwa dni później wieczorem odnotowano niewielki pożar poszycia leśnego w Dzierżążnie. 11 maja natomiast doszło do pożaru lasu w okolicach Egiertowa. W jego gaszeniu uczestniczyły cztery jednostki strażaków. Po ugaszeniu okazało się, że wypaliło się ok. 1000 m2 poszycia leśnego. Strażacy ustalili, że przyczyną pożaru mogło być niedogaszone ognisko.

Leśnicy apelują

– W lasach jest nieprawdopodobnie sucho, wilgotność ściółki spadła do niebezpiecznego poziomu. Od dawna nie spadła ani jedna kropla deszczu. Jeżeli pogoda nie ulegnie zmianie 3 stopień zagrożenia pożarowego utrzyma się również w kolejnych dniach. Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia pożaru. Dlatego apelujemy! Mimo wiosennej pogody i nastania sezonu grillowego, powstrzymajmy się od rozniecania ognisk w lesie- nawet w miejscach do tego przeznaczonych. Nie wyrzucajmy niedopałków papierosów. Nie wypalajmy gałęzi. Taki zabieg wykonywany na powierzchni graniczącej z lasem może wywołać pożar, nie mówiąc już o szkodliwości dla wielu żywych organizmów. Zachowajmy szczególną ostrożność – apelują m.in. leśnicy z Nadleśnictwa Lipusz, Kościerzyna i Kartuzy.

D. Tryzna  

Komentarze