Gmina Karsin OSP

Osowo. Zebranie sprawozdawcze OSP. Jedyna taka jednostka z orkiestrą

11 marca odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków OSP Osowo. Zarząd jednogłośnie uzyskał absolutorium za rok sprawozdawczy 2022. Również jednogłośnie przyjęto sprawozdania za rok 2022 i plany na rok bieżący. 

W zebraniu uczestniczyli członkowie OSP i MDP Osowo, Orkiestra Dęta oraz goście. Wśród nich mł. bryg. Rafał Duzowski prezentujący PSP w Kościerzynie, prezes oddziału gminnego dh Roman Brunke, komendant gminny dh Krzysztof Datta, nadleśniczy Michał Jaworski. Przybył także radny powiatowy Józef Modrzejewski, proboszcz miejscowej parafii ks. Michał Stępnik, sołtys Stefan Jażdżewski. Zawitali także: dyrektorka SP Osowo Sylwia Gruchała, dyrektorka DK Wanda Narloch, prezes OSP Czyczkowy i właściciel firmy ROBUS Robert Synak.

Trochę o jednostce

Jednostka liczy 70 druhów zwyczajnych, 3 honorowych i 5 wspierających. Łącznie daje to 78, z czego 13 to kobiety. Jednostka posiada MDP liczącą 13 członków. W jej strukturach funkcjonuje również orkiestra składająca się z 20 osób.

W minionym roku druhowie brali udział w 30 akcjach ratowniczych, w tym 7 razy przy gaszeniu pożarów i ponad 20 akcji związanych było z likwidacją miejscowych zagrożeń.

W minionym roku OSP pozyskała sprzęt i wyposażenie w ramach dotacji KSRG, konkursu „FLOREK’’, dotacji z Fundacji Polskiego Związku Motorowego, od sponsorów czy innych źródeł zewnętrznych. Druhowie otrzymali m.in. instrumenty dęte, węże, pilarkę, haki, prądownice, detektor prądu, pompę i wiele innych. Celem na ten rok jest kupno sześciu kompletów ubrań specjalnych, umundurowanie dla MDP, motopompy pływającej, węzy, latarki LED i narzędzi wielofunkcyjnych.

Działalność kulturalna, wychowawcza, sportowa

Jak informuje naczelnik dh Wojciech Janikowski, w zeszłym roku druhowie zaangażowali się w wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. Przy współpracy ze szkołą, domem kultury i sołectwem Zamość zorganizowali II Strażacki Dzień Dziecka. Dzieci mogły zapoznać się z posiadanym przez druhów sprzętem, samochodami oraz skorzystać z licznych atrakcji. Zorganizowali także spływ kajakowy członków OSP i MDP. Uczestniczyli w X Spartakiadzie Strażackiej. Przeprowadzili warsztaty z pierwszej pomocy dla mieszkańców Osowa i okolic. Z okazji Mikołajek obdarowali dzieci paczkami świątecznymi. Przekazali niezbędny sprzęt do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych dla strażaków w Ukrainie i realizowali transporty zebranych darów dla uchodźców z Ukrainy w ramach akcji Solidarni z Ukrainą.

Nad/opr.red

Najaktywniejsi druhowie:

  • – Janikowski Wojciech – 24 razy;
  • – Lizakowski Mirosław – 20 razy;
  • – Kęsik Mateusz – 18 razy;
  • – Pik Dawid, Suszek Marek – 15 razy;
  • – Ossowski Adam – 14 razy;
  • – Miszke Paweł – 11 razy;
  • – Brzeziński Wojciech – 10 razy;
  • – Czapiewski Rafał, Janikowski Dominik – 8 razy;
  • – Duraj Tomasz – 7 razy;
  • – Synak Tomasz – 6 razy.

Komentarze