Gmina Karsin Wokół nas

Gmina Karsin. Wnioski do Funduszu Inwestycji Strategicznych. Przygotowali trzy inwestycje do drugiego rozdania ,,Polskiego Ładu’’

Po sukcesie gminy przy pierwszym rozdaniu tego rządowego programu, jej władze przygotowały następne inwestycje, aby aplikować do kolejnego jego rozdania. Chodzi o trzy inwestycje na łączną kwotę prawie 5 mln zł. Ich realizacja na pewno poprawi jakość życia mieszkańców gminy i działalność jednostki OSP w Karsinie.

Dla przypomnienia, w pierwszym rozdaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych ,,Polski Ład’’, gmina Karsin jako jedyny samorząd w powiecie kościerskim otrzymała dofinansowanie aż na trzy inwestycje. Chodzi o budowę drogi wraz z kanalizacją deszczową na ul. Wicka Rogali w Wielu, projekt wart 1,9 mln zł. Dofinansowanie otrzymała również budowa ścieżki rowerowej pomiędzy Karsinem, a granicą powiatu kościerskiego, która została oszacowana na 1,17 mln zł. I trzeci, największy projekt – poprawa efektywności energetycznej budynku Urzędu Gminy w Karsinie, który wart jest 3,6 mln zł. Razem daje to poważną kwotę 6,67 mln zł, która wydatnie zwiększy zakres inwestycji w roku 2022.

Na te trzy inwestycje wójt Roman Brunke otrzymał promesy, na bazie których rządową pomoc sięgnie między 90 a 95 proc. ich wartości. Jak usłyszeliśmy od niektórych samorządowców, promesy te są już w wersji elektronicznej i umożliwiają podjęcie pierwszych kroków tych inwestycji.

Ambitne podejście do II edycji

Gmina Karsin i wójt R. Brunke do kolejnego rozdaniaFunduszu Inwestycji Strategicznych chcą aplikować z trzema zadaniami. Pierwszy wniosek ma dotyczyć rozbudowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej z przyłączami i przepompownią ścieków Wdzydze Tucholski – Lipa. Koszt zadania szacowany jest na 1,6 mln zł.

Kolejnym zadaniem, na którego realizację planuje się złożenie wniosku jest budowa remizy dla OSP w Karsinie. Powierzchnia użytkowa budynku to 612m2. Projektowany budynek będzie się składał z dwóch kondygnacji. Na parterze zlokalizowano: garaż na 4 samochody bojowe, komunikację, magazyn, pomieszczenie napełniania butli, łazienkę oraz kotłownie. Na poddaszu zlokalizowano kuchnię, pomieszczenie zarządu i salę szkoleniową.  Koszt zadania szacowany jest na 2 mln zł.

Trzeci wniosek ma dotyczyć modernizacji dróg i ulic w Gminie Karsin. Pierwszy dotyczyć będzie budowy nawierzchni asfaltowej na drodze gminnej odcinek Borsk – OW Largo. Koszt zadania szacowany jest 1,3 mln zł. Natomiast kolejną inwestycją ma być budowa ul. Wrzosowej w Karsinie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Budowa wnioskowanej drogi przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno dla osób podróżujących transportem samochodowym, rowerzystów i pieszych. Koszt zadania szacowany jest na 350 tys. zł.

Jeszcze wyższe dofinansowanie

Jak dowiedzieliśmy się od wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, drugie rozdanie ,,Polskiego Ładu’’ będzie jeszcze bardziej korzystne dla samorządów. Dofinansowanie może sięgnąć aż 98 proc. kosztów inwestycji. To odpowiedź rządu na sygnały dochodzące od samorządów, że nie mają one pieniędzy na wkład własny do zgłoszonych projektów. Informację tę potwierdzają również lokalni samorządowcy, twierdząc że mimo tak wysokiego dofinansowania z ,,Polskiego Ładu’’ gmina czasami musi odstąpić od realizacji inwestycji, gdyż brakuje jej środków.

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Projekt nowej remizy dla OSP Karsin, który został złożony do ,,Polskiego Ładu”. Remiza ma stanąć naprzeciw urzędu gminy.

Komentarze