Kultura Powiat kartuski Wokół nas

Region. Stypendia twórcze rozdane. Nagrodzono pięcoro twórców z pow. kartuskiego

Samorząd Województwa Pomorskiego, realizując funkcję mecenasa w dziedzinie kultury w regionie, przyznał stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną. Łączna kwota, którą przyznano 109 stypendystom to 800 tys. zł.  Wśród nagrodzonych projektów jest pięć, które realizowane będą przez twórców z powiatu kartuskiego.

Jest to dwudziesta czwarta edycja stypendiów dla twórców kultury. W 2024 r. konkurs cieszył się dużą popularnością. Do Departamentu Kultury wpłynęły wnioski od 337 osób na 345 projektów. Łączna kwota, o którą wnioskowali artyści ubiegający się o stypendium to blisko 3,1 mln zł. Zarząd Województwa Pomorskiego dysponując budżetem 800 tys. zł przyznał 109 stypendiów. Najczęściej dofinansowanymi wnioskami były te z dziedziny muzyki, sztuk wizualnych i literatury. Kolejnymi często dofinansowanymi wnioskami były projekty z zakresu fotografii i filmu, tańca, teatru, kultury regionalnej i edukacji kulturowej. Średnia wysokość stypendium wynosi 7 340 zł.

– Z satysfakcją stwierdzam, że konkurs stypendialny co roku cieszy się sporym zainteresowaniem, a różnorodność zgłaszanych projektów i ich jakość sprawia, że mamy przed sobą wiele ciekawych pomysłów, które z pewnością będą radować i oko i ucho – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

Nasi ze stypendium marszałka

W gronie twórców z powiatu kartuskiego, którzy zostali nagrodzeni stypendiami marszałka, jest sześć osób. Marta Goluch z Kartuz wnioskowała o stypendium na wydanie płyty na podstawie spektaklu muzycznego „Apetyt na szczerość”. Wojsław Brydak również z Kartuz planuje wydać książkę pod roboczym tytułem „Babie lato”. Paweł Adam Nowak z Sulęczyna za otrzymane wsparcie chce nagrać i wydać płytę zespołu l’Apéritif pod tytułem „Et voila!”. Andrzej Dudziński z Sulęczyna chce stworzyć film dokumentalny o poetach Pomorza. Tomasz Fopke z Chwaszczyna planuje stworzyć poemat satyryczny w języku kaszubskim.

Każdy z kartuskich twórców otrzymał stypendium m w wysokości 8 tys. zł. 

Nad/opr.red

Komentarze