Wokół nas

Region. Święto Trzech Króli. Zamiast Orszaku Trzech Króli, kolędowanie w kościele

Po Procesji Bożego Ciała, teraz Orszak Trzech Króli odwołany przez Covid-19. Jego organizatorzy proponują „zamienniki”, dzięki którym można choć w części pielęgnować tradycję Święta Trzech Króli.

Co roku o tej porze organizatorzy Orszaków Trzech Króli w Żukowie, Kartuzach i Sierakowicach dopinali te wydarzenia. W tym roku jest inaczej. Przez narodową kwarantannę orszaki nie odbędą się. Ich organizatorzy oferują wiernym „zamienniki”.  Parafia Św. Kazimierza w Kartuzach, która była organizatorem Orszaku Trzech Króli w mieście, zaprasza na „Rodzinne Kolędowanie”. Rozpocznie się ono o godzinie 16. Organizatorzy zapraszają do wspólnego śpiewania kolęd przy żłobku.

Orszaku nie będzie, ale ks. biskup tak

Od samego początku żukowski Orszak Trzech Króli miał wymiar największy. Oprócz elementów związanych z tradycją, wdać tu było regionalizm i duże zaangażowanie młodzieży w inscenizacje mu towarzyszące.  

Z tego pięknego orszaku, w tym roku pozostało przedstawienie zakończone pokłonem Trzech Króli. Po nim będzie wspólne kolędowanie pod przewodnictwem Trzech Mędrców zakończone złożeniem podarunków. Taki jest program wydarzenia, które będzie miało miejsce około godziny 13 po Mszy Św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Celebrować ją będzie m.in. jego ekscelencja ks. biskup Wiesław Sztachetka, który c o roku uczestniczy w żukowskim Orszaku Trzech Króli.

Z powodów pandemii organizatorzy zapraszają delegację  – przedstawicieli dzieci, młodzieży i dorosłych. Ważne jest, aby były one w strojach orszakowych lub regionalnych. Sama Msza Święta, jaki i przedstawienie orszakowe będą transmitowane na Facebooku parafii.

Nie udało nam się uzyskać informacji, czy sierakowickie parafie organizują podobne wydarzenia. Miejmy nadzieję, że w następnym roku tradycja Orszaków Trzech Króli będzie kontynuowana.

red.

W tym roku żukowski Orszak Trzech Króli ograniczy się kolędowania. Fot. archiwum

Komentarze