Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. 102. urodziny harcerza Wernera Feliksa Rzeźnikowskiego

30 marca swoje 102. Urodziny obchodził druh hm. Werner Feliks Rzeźnikowski. Wczoraj skauci odwiedzili Hufca ZHP im. Franciszka Sędzickiego odwiedzili najstarszego harcerza.

Dla kościerskich harcerzy 30 marca to wyjątkowy dzień. Tego dnia w 1920 roku, w Tczewie przyszedł na świat druh Werner Rzeźnikowski. Mając zaledwie trzy lata jego rodzina przeprowadziła się do Kościerzyny. Tu ukończył szkołę i został przyjęty do ZHP. Harcerskie wartości towarzyszyły mu przez cały czas wojny. Był również członkiem Szarych Szeregów. W 1942 za działalność konspiracyjną aresztowało go Gestapo i został osadzonym w obozie koncentracyjnym KL Stutthof. W 1945 roku ocalał w Marszu Śmierci. Po zakończeniu wojny został I komendantem Hufca ZHP w Kościerzynie. 5 lipca 2018 roku w asyście harcerzy, otrzymał insygnia Honorowego Obywatela Kościerzyny.

– Mamy nadzieję, że druh Werner będzie cieszył się zdrowiem przez długie lata, bo jest żywą historią Kościerzyny i harcerstwa. Dziękujemy za wszystkie lata służby oraz życzymy przede wszystkim właśnie dużo zdrowia i radości. 200 lat druhu Wernerze! Czuwaj! – składają życzenia kościerscy skauci.

Nad/opr.red

Komentarze