Gmina Nowa Karczma Rolnictwo Samorząd

Region. Uroczysta gala w Warszawie i uroczystość w Lubaniu. Jubileusz 100-lecia doradztwa rolniczego

W połowie września w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się uroczystość 100-lecia doradztwa rolniczego w Polsce. W gali uczestniczyła delegacja Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu z dyrektorem Andrzejem Dolnym na czele.

W programie uroczystości odbyło się wiele paneli dyskusyjnych w których doradcy i zaproszeni eksperci z uczelni rolniczych oraz instytutów branżowych podkreślali, jak bardzo zmienia się obraz rolnictwa i doradztwo publiczne na przestrzeni ostatnich dekad i jakie podejmuje działania aby lepiej dopasować się do aktualnych warunków. Konferencja była podsumowaniem dokonań państwowego doradztwa rolniczego w Polsce i okazją do wymiany doświadczeń nad wyzwaniami czekającymi środowisko doradcze w kolejnych latach.

„Mogę pomagać i tworzyć nową rzeczywistość”

O wrażeniach z konferencji w Warszawie oraz o samym jubileuszu mówił podczas ostatniej Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu dyrektor PODR Andrzej Dolny. W obecności wicewojewody pomorskiego Aleksandra Jankowskiego oraz przedstawicieli władz instytucji rolniczych i samorządu rolniczego, podkreślił, że największą nagrodą jest poczucie skutecznej i dobrze spełnionej misji pomagania i doradzania rolnikom.

– Czuję się dumny z tego, że jako doradca i jako dyrektor mogę pomagać i tworzyć nową rzeczywistość. Jest to dla mnie jedna z największych nagród. Drugą z największych nagród jaką dostałem podczas gali to album obrazujący początki tworzenia naszego ośrodka sprzed kilkudziesięciu lat. Jest to bardzo wzruszająca i ważna dla mnie chwila – powiedział A. Dolny.

 Kaszubska Jesień Rolnicza była też okazją do uhonorowania zasłużonych doradców rolniczych, pracowników PODR i osób związanych z branżą rolniczą odznaczeniami „Zasłużony dla rolnictwa”.

Na początku były 3 stoiska

O tym jak zmieniały się Targi w Lubaniu i jak kształtował się PODR opowiadał nam Andrzej Okrój, który przepracował w PODR w Lubaniu 42 lata i od początku był komisarzem Targów. Mówił, że na początku Targi nie wyglądały imponująco, podobnie jak słabo zmechanizowane były gospodarstwa rolnicze.

– Po zmianach ustrojowych w 1990 r. na Targach prezentowało się dosłownie kilka firm. Były to głównie te tzw. pokomunistyczne, ale na rynek nieśmiało wchodziły nowe firmy i one też do nas przyjeżdżały. Do tych kilku firm dołączyły później stoiska ogrodnicze w liczbie …trzech – powiedział A. Okrój. A przypomnę, że dzisiaj mamy ich na Targach ok. sześćdziesięciu. Na początku Targi odbywały się tylko raz w roku, w czerwcu. Później doszła do tego wystawa krów, wystawa koni a później wystawa zwierząt rozbudowała się o wszystkie gatunki. Początkowo na Targi przyjeżdżali głównie rolnicy lokalni i mieszkańcy województwa pomorskiego – kontynuował A. Okrój.

Laureaci AgroLigi 2023

Sobotnie spotkanie w ramach pierwszego dnia Jesieni Rolniczej miało jeszcze jeden miły akcent. Zostali uhonorowani laureaci edycji regionalnej AgroLigi 2023. W kategorii „Rolnik” pierwsze miejsce tytuł Mistrza Województwa Pomorskiego otrzymało Gospodarstwo Rolne Bieliński z miejscowości Karwno w powiecie bytowskim. Nagrody odebrali Jarosław Bieliński i Przemysław Bieliński z rodzinami. Druhie miejsce i tytuł Wicemistrza Województwa Pomorskiego zdobył Romuald Ptach z miejscowości Orle Pnie w  powiecie wejherowskim. W imieniu laureata nagrody odebrał Eryk Ptach. Laureaci otrzymali puchary Ministra Rolnictwa i  Rozwoju Wsi, a także nagrody ufundowane przez: KRUS, KOWR, ARiMR, PIR, PODR oraz przedstawicieli pomorskich samorządów.

BM

Komentarze