Gmina Kartuzy Inwestycje Samorząd

Kartuzy. Wizyta wiceministra Marcina Horały i wojewody Dariusza Drelicha. Przywieźli prezent dla miasta z okazji święta jego patrona

Dziś, przed oficjalnymi uroczystościami św. Brunona, przedstawiciele rządu wręczyli burmistrzowi miasta czek na 1,1 mln zł rządowej pomocy na ratowanie zabytków. Odbyło się to naprzeciw starego budynku dworca, który za te środki ma być odrestaurowany i ma zostać siedzibą kartuskich organizacji pozarządowych.

Jak podkreślał w swojej wypowiedzi wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, ten prezent dla Kartuz jest wspólnym dziełem ministerstwa i wojewody, ponieważ z jednej strony idealnie wkomponowuje się w cele programu, a po drugie trafia do samorządu, który dobrze potrafi wykorzystywać pomoc rządową.

– Tu znajdą swoją siedzibę, swój dom organizacje pozarządowe miasta. Celem tej edycji programu jest nie tylko zachowanie zabytków dla dalszych pokoleń, ale również przekazanie ich instytucjom działającym dla ludzi, czy to będzie szpital, szkoła, czy tak jak tu centrum NGO. To jest dla nas duża satysfakcja, że możemy w ten sposób wspomagać samorządy. Ja zawsze powtarzam, że samorząd to nie jest miejsce na jakąś wielką politykę, spory. To miejsce wspólnej pracy. I taka jest wiola administracji rządowej – podkreślał M. Horała.

– W Kartuzach obecnie prowadzonych jest wiele inwestycji z udziałem środków rządowych. To nie tak dawno zakończony program oczyszczania kartuskich jezior, dofinansowany kwotą ponad 55 mln zł. To też budowa II etapu obwodnicy miasta i przebudowa kartuskiego węzła kolejowego – inwestycja za 200 mln zł. Da ona zwiększenie ilości połączeń kolejowych. Zresztą węzeł kolejowy w Kartuzach ma duży potencjał, bo stąd kolej może pójść jeszcze w innych kierunkach i nad tym też będziemy pracować – wyliczał rządowe inwestycje wojewoda pomorski D. Drelich.

Zamiast niszczejącego budynku siedziba NGO

Dofinansowanie, które miasto otrzymało dotyczy opustoszałego i niszczejącego budynku pokolejowego, który na dzień dzisiejszy odstaje od swojego otoczenia. Miasto nabyło go od PKP dwa lata temu, ale przez ten cały czas nic przy nim nie robiło ze względu na brak środków finansowych.

– Zaplanowaliśmy, że będą tu mieścić się instytucje użyteczności publicznej i wniosek, który pozytywnie skierowaliśmy do Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków nam to umożliwi. Chcemy, aby ten budynek po otwarciu uzyskał nazwę i patrona św. Brunona. Bardzo dziękuję za to ofiarowanie i możliwość pozyskania tych środków. Gmina w ostatnim okresie realizuje sporo zadań i każdy dodatkowy środek daje nam możliwość realizacji marzeń, które spełniają się w wyjątkowym roku 100-lecia praw miejskich – dziękował włodarz miasta M. G. Gołuński.

Okazuje się, że aby ten plan zrealizować, potrzeba 3,5 mln zł. Stąd miasto podzieliło inwestycję na dwa etapy. Pierwszy o wartości 1,6 mln zł dotyczy przebudowy budynku na zewnątrz. Pozostałą kwotę – 0,5 mln zł wyłoży budżet gminy. Inwestycja jest jednoroczna i burmistrz chciałby ją zamknąć w końcu listopada 2024 roku. Do tematu będziemy powracać.  

D. Tryzna

Komentarze