Gmina Dziemiany Inwestycje

Dziemiany. Urodzinowe prezenty dla parafii św. Antoniego. Otrzymali ponad 1 mln zł rządowej pomocy

Bieżący rok jest rokiem jubileuszu 100-lecia parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Uroczystości z tej okazji zostały zaplanowane na koniec października. Zwyczajowo czas przed takim jubileuszem poświęca się na upiększenie, remonty itd. Środki na to pozyskano z rządowego programu.  

Skorzystano przede wszystkim z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, którego dwie edycje zostały ogłoszone w tym roku. Wnioski o pomoc parafia złożyła do tego programu za pośrednictwem urzędu gminy, gdyż takie są procedury.  W pierwszej, licowej edycji gmina Dziemiany pozyskała trzy dofinansowania z przeznaczeniem na modernizację świątyni w Dziemianach. Pierwszy wniosek dotyczył konserwacji ołtarzy, empory i prospektu organowego w zabytkowym kościele Św. Antoniego Padewskiego w Dziemianach. Gmina otrzymała na niego wsparcie w wysokości 460,6 tys. zł. Kolejny, pozytywnie zaaprobowany, na który gmina otrzymała 225,4 tys. zł, związany był z konserwacją zabytkowych witraży kościoła. Trzeci dotyczył wymiany okładzin schodów zewnętrznych oraz podjazdu dla osób niepełnosprawnych – 205,8 tys. zł.

W ramach drugiej, wrześniowej edycji dziemiański samorząd pozyskał czwarte dofinansowanie związane z miejscową parafią. Wniosek dotyczył renowacji polichromii wnętrza kościoła, na który gmina uzyskała 171,5 tys. zł.

Łączne wsparcie sięga ponad 1,06 mln zł.

D. Tryzna

Komentarze