Inwestycje Miasto Kościerzyna

Kościerzyna. Zakończenie budowy parkingu przy dworcu PKM. Okolica dworca zmieniła się nie do poznania

Dzisiaj miał miejsce oficjalny odbiór pierwszego etapu parkingu typu  Park&Ride, który jest częścią kościerskiego węzła PKM. Inwestycja była realizowana z dużą pomocą środków samorządu pomorskiego. W przecięciu wstęgi uczestniczył Mieczysław Struk Marszałek Pomorski, przedstawiciele władz powiatu, miasta i gminy Kościerzyna oraz wykonawca inwestycji Stanisław Rępiński.

Inwestycja dotyczyła zagospodarowania 12 tys. metrów kwadratowych terenu w sąsiedztwie dworca PKM. W jej ramach powstał parking dla samochodów osobowych liczący 169 miejsc postojowych oraz cztery zadaszone przystanki komunikacji miejskiej. Dodatkowo powstała zatoczka autobusowa przy ul. Dworcowej i odcinek ścieżki rowerowej przy tej ulicy.

Otoczenie jak przystało na węzeł komunikacyjny

Jeszcze wiosną bieżącego roku były to niezagospodarowane, ulegające degradacji tereny otoczenia dworca PKP – część bazy wyładunkowej. Dzięki inwestycji za 4,5 mln zł wszystko diametralnie się zmieniło. Dzisiaj takiej infrastruktury nie powstydziłoby się miasteczko w krajach Starej Unii. Wszystko wygląda jak z pocztówki. Dzięki inwestycji zupełnie zmienił się wygląd skrzyżowania ulic Świętopełka i Dworcowej i ta część przestała mieć wygląd zaniedbanej uliczki na peryferiach miasta.

– Dzisiaj to miejsce może być przedmiotem wielkiej dumy mieszkańców. Na pewno nie muszą się tego miejsca wstydzić – podsumował wygląd terenów po inwestycji marszałek M. Struk

Symboliczne otwarcie

W uroczystości oficjalnego otwarcia parkingu udział wzięli Mieczysław Struk Marszałek Pomorski, radni Sejmiku Pomorskiego: Dariusz Męczykowski i Piotr Karczewski, Alicja Żurawska starosta kościerski, burmistrz Kościerzyny Michał Majewski i jego zastępca Tomasz Nadolny, Grzegorz Piechowski wójt gminy Kościerzyna oraz  Stanisław Rępiński właściciel firmy, która wykonywała zadanie.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, na skwerze przed budynkiem dworca został zasadzony symboliczny świerk. To dar z Nadleśnictwa Kościerzyna. Przy jego sadzeniu nadleśniczemu kościerskiemu Michałowi Jaworskiemu pomogli marszałek M. Struk i burmistrz M. Majewski  

Rępiński snów się sprawdził

Wykonawcą inwestycji była znana, kościerska firma Rępiński. Prace zaczęły się w lipcu i miały potrwać do 18 grudnia. Kierownik budowy już w październiku bieżącego roku wspominał, że firma chce ją zakończyć przed terminem i to ma być jej „prezent świąteczny” dla mieszkańców miasta. Firma słowa dotrzymała. Zresztą to już nie pierwszy raz, podobnie było przy budowie sali sportowej dla I LO w Kościerzynie.

– Myślę, że to miejsce będzie dobrze służyło mieszkańcom nie tylko Kościerzyny, jako główne centrum przesiadkowe. Mam nadzieję, że wokół niego będzie tętnić życie komunikacyjne miasta, gminy i powiatu. Dzięki środkom z UE, które otrzymaliśmy za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, udało się zakończyć kolejny etap budowy kościerskiego węzła PKM. Dodam, że następne jeszcze przed nami – mówił Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny

Warto wspomnieć, że inwestycja ta jest częścią projektu  pt. „Budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie połączona z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w Powiecie Kościerskim”. Jego całkowita wartość to prawie 50 mln zł, ponad 30 mln zł to dofinansowanie samorządu pomorskiego.

red.

Komentarze