Inwestycje Miasto Kościerzyna

Kościerzyna. Wzmocnienie miasta jako węzła kolejowego. Jutro ruszą na tory pociągi relacji Kościerzyna – Chojnice

Przywrócenie bezpośredniego polaczenia kolejowego Kościerzyny z Chojnicami, jest możliwe dzięki zakończeniu remontu odcinka pomiędzy Lipuszem a Brusami. Zadanie to kosztowało 16 mln zł. Było częścią modernizacji tej linii, która łącznie kosztowała już 46 mln zł.

Remont odcinka Lipusz – Brusy na linii kolejowej Kościerzyna – Chojnice rozpoczął się wiosną bieżącego roku. Jego celem była wymiana podkładów i szyn na odcinku o długości dziesięciu kilometrów. Wykorzystano do tego ponad 16 tys. ton tłucznia i 14 tys. sztuk podkładów. Poprzez położenie nowej nawierzchni na osiemnastu przejazdach kolejowych, poprawiono na nich poziom bezpieczeństwa. Wartość wykonanych robót to około 16 mln zł.

Reaktywacja – Kościerzyna 15:20

 Pierwszy pociąg reaktywowanego połączenia ruszy jutro o godz. 15:20 z kościerskiego dworca. Przejazd będzie trwał około 1,5 godziny. Ale to początek, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. chcą w przyszłym roku zamontować na tej linii nowe urządzenia sterowania ruchem. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń pociągi na tej linii pojadą z prędkością  do 120km/h, zamiast obecnych 50-80km/h. Podróż na tej trasie zajmie wtedy około godziny.

Warto dodać, że modernizacja linii Kościerzyna – Chojnice w latach 2015-2020 kosztowała już 46 mln zł. W jej ramach wymieniono podkłady i szyny na 30 km toru, wyremontowano 55 przejazdów drogowo-kolejowych i dwa wiadukty kolejowe. Inwestycja ta zapewniła sprawniejszy przejazd pociągów oraz wyższy komfort podróży pasażerów.

D. Tryzna

Komentarze