Gmina Kartuzy Gmina Żukowo Inwestycje Powiat kartuski

Żukowo/Borowo. Budowa międzygminnej ścieżki rowerowej. Spełniło się marzenie starosty kartuskiego

W ubiegłym tygodniu wykonawcy dwóch odcinków ścieżki rowerowej biegnącej z Żukowa do Borowa położyli na nich nawierzchnię. Tym samym zrealizowano połączenie traktów rowerowych gminy Żukowo z gminą Kartuzy.

To był jeden z celów stawianych przez samorządy powiatu kartuskiego ubiegłej kadencji. Mówił o tym wielokrotnie starosta kartuski Bogdan Łapa.

Brakujące części ścieżki rowerowej, która wzdłuż DW 211 łączy gminy Żukowo i Kartuzy, z upoważnienia Zarządu Dróg Wojewódzkich realizowały te dwa samorządy.

5,2 mln zł na inwestycje

Pierwszy odcinek prowadzący z Żukowa aż do parkingu przy Biedronce buduje Zakład Usług Komunalnych z Glincza. To tylko lub aż 753 m.b. biegnące w trudnym terenie. Na początku trzeba było usunąć wysoką skarpę, aby wybudować ścieżkę mającą tu szerokość 2,5 m. Za drogą na Kobysewo ścieżka ma 3 m i biegnie wzdłuż cieku wodnego. Koszt tego zadania wyniósł prawie 2,7 mln zł.

Końcowy odcinek tej ścieżki, łączący Borkowo z Borowem realizowała firma Hydro MAG z Garcza. Tu do wykonania było około 400 m.b. Główną przeszkodą dla powstania ścieżki była wysoka skarpa terenów leśnych, stąd po usunięciu drzew w miesiącach zimowych bieżącego roku, w pierwszej kolejności wykonane zostały ogromne prace ziemne. Koszt zadania to prawie 2,5 mln zł.

W ubiegłym tygodniu na obu odcinkach została położona nawierzchnia i zostały wykonane oznaczenia poziome. Do wykonania zostały jeszcze drobne prace porządkowe i odbiory techniczne.

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze