Gmina Nowa Karczma Szkolnictwo Wywiady

Będomin. Uroczyste ślubowanie aktem umiłowania ojczyzny. Patriotyczna lekcja dla pierwszoklasistów

W minionym tygodniu w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbyła się szczególna uroczystość, będąca lekcją patriotyzmu dla najmłodszych mieszkańców gminy. W pomieszczeniach w których od prawie 300. lat unosi się patriotyczny żar i które „pamiętają” wybitnego Polaka Józefa Wybickiego, uczniowie pierwszych klas złożyli ślubowanie.

Od pewnego czasu panuje niezwykle cenna i inspirująca moda na składanie ślubowań przez uczniów na terenie Dworku Wybickiego w Będominie, gmina Nowa Karczma. Jest to miejsce gdzie urodził się wybitny Polak i patriota, twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Na początku ślubowanie składali tam uczniowie szkół z gminy Nowa Karczma, później dołączyło do nich kościerskie Liceum Ogólnokształcące, by w końcu gościć także szkoły z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Na ślubowanie pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej w Nowej Karczmie i Zespołu Szkół w Grabowie Kościerskim które odbyło się w ubiegłym tygodniu właśnie w Będominie, przybył sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała. W obecności przedstawiciela rządu oraz wójta Andrzeja Pollaka i dyrektorów szkół, dzieci rozpoczynające naukę w pierwszej klasie złożyły uroczyste ślubowanie.

Polak mały, Orzeł Biały, patriotyzm, ojczyzna

Uroczystość miała niezwykle odświętny charakter. Duch patriotyzmu jaki unosi się w pomieszczeniach dworku, dodatkowo spotęgował znaczenie wartości uroczystości i wszystkiego co wiąże się z umiłowaniem ojczyzny. Dzieci ze szkoły w Grabowie Kościerskim wydeklamowały poruszający wiersz Władysława Bełzy z Katechizmu Polskiego Dziecka pt. Kto ty jesteś? Polak mały, wprowadzając dodatkowe akcenty patriotyczne, pozwalające pierwszoklasistom zrozumieć ważkość uroczystości i dziedzictwa narodowego wiążącego się z należytym pojmowaniem patriotyzmu. Jak poinformował nas wójt A. Pollak, ślubowanie w Dworku Wybickiego  stało się to pewnym elementem tradycji łączenia szkół, które noszą imię albo Hymnu Narodowego albo Józefa Wybickiego.

BM

Rozmowa z Dariuszem Męczykowskim, radnym Sejmiku Pomorskiego i niezależnym kandydatem do Senatu RP z okręgu nr 63

Panie dyrektorze, słowa uznania dla pomysłu ślubowania „pierwszaków” w Będominie. Przyjął się i coraz więcej szkół tu przyjeżdża.

Jestem dumny z tego, że moja szkoła ten zwyczaj zapoczątkowała. To był efekt rozmów jakie przeprowadziliśmy wspólnie z kustoszem muzeum w Będominie Przemysławem Reyem. Mając tak blisko tę wspaniałą placówkę muzealną postanowiliśmy, że ślubowania będą miały bardziej uroczysty i patriotyczny charakter jak odbędą się na terenie byłego dworku Józefa Wybickiego, twórcy hymnu państwowego. Teraz podczas takich uroczystości park wokół dworku rozbrzmiewa wesołymi głosami młodych ludzi. To chyba najlepsze co możemy dać w hołdzie temu wybitnemu Polakowi.

Tegoroczne uroczystości można powiedzieć, że były wyjątkowe, bo podczas nich społeczność szkoły w Nowej Karczmie dowiedziała się o dużym dofinansowaniu jej przyznanym.

Jako dyrektor szkoły w Nowej Karczmie bardzo cieszę się, że staraniem wójta gminy Andrzeja Pollaka otrzymaliśmy 3,3 mln zł z programu Sportowa Polska. Pieniądze te są dofinansowaniem inwestycji, której celem jest budowa boiska wielofunkcyjnego, infrastruktury lekkoatletycznej, sprawnościowego placu zabaw i kortu tenisowego.

Chciałbym podkreślić, że dane mi było uczestniczyć we wszystkich ważnych inwestycjach dotyczących naszej szkoły. W czasie kiedy stawiałem pierwsze kroki w samorządzie gminnym budowane było gimnazjum. Później jako już dyrektor szkoły przeżywałem to wszystko, co związane było z inwestycją naszej hali sportowej. Później była kolejna, duża inwestycja – termomodernizacja naszej szkoły. Inwestycja zaczęła się w marcu 2017 roku, a jej finał miał miejsce we wrześniu 2018 roku. Szkoła wypiękniała na zewnątrz. W następnych latach realizowaliśmy kolejne projekty, których celem było poprawa warunków nauczania przez montaż nowego wyposażenia np. tablic interaktywnych, czy powstanie sal komputerowych.

Przekazując dofinansowanie wiceminister Marcin Horała podkreślał, że szkoły na Kaszubach rozbudowywane są, bo tu jest jeszcze przyrost uczniów. Czy pan dyrektor to potwierdza?

Oczywiście. W naszej szkole liczba uczniów rośnie z roku na rok. Tylko w lipcu przed obecnym rokiem szkolnym trafiło do nas 21 nowych podań. W sumie w bieżącym roku szkolnym do naszej szkoły uczęszcza 442 uczniów. Rok temu było ich 400. Wpływ na tę statystykę ma przede wszystkim rozbudowa miejscowości i okolic. Przybywa nowych, młodych rodzin. Ten wzrost wynika również ze zmian organizacyjnych w sieci gminnych szkół. Pobliska szkoła w Szatarpach została ograniczona do przedszkola i trzech pierwszych klasach, a reszta uczniów trafiła do nas.

Szkoła, którą Pan kieruje słynie ze sukcesów sportowych. Zapewne to również miało wpływ na decyzję ministerstwa.

Szkołę w Nowej Karczmie śmiało można uznać za kolebkę żeńskiej piłki ręcznej w powiecie kościerskim. Po latach promocji tej dyscypliny możemy pochwalić się, że cztery uczennice – absolwentki naszej szkoły są dziś reprezentantkami kraju. To Nikola Męczykowska i Joanna Zgleszewska oraz Zofia Żurawska i Katarzyna Lubecka, które są w kadrze juniorskiej. W tym okresie drużyny tej dyscypliny sportu zdobyły wiele laurów w zawodach na szczeblu regionu i nawet Mistrzostwo Polski. Ale nasza szkoła to nie tylko piłka ręczna, to też sukcesy w przełajach, koszykówce, siatkówce. Nasi nauczyciele WF potrafią zainteresować przedmiotem do tego stopnia, że w akcji „Stop zwolnieniom” stawaliśmy wielokrotnie na podium w kraju. Potwierdzeniem dużych osiągnięć sportowych uczniów naszej szkoły jest fakt, że co roku otrzymują oni stypendia sportowe marszałka pomorskiego Mieczysława Struka.  

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze