Gmina Przodkowo Konkursy Rolnictwo

Warszawa. Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Danuta i Zygmunt Stromscy z Kczewa wśród zwycięzców

22 września w Warszawie odbyła się gala finałowa jubileuszowej edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, podczas której nagrodzono zwycięzców. W gronie tym znaleźli się Danuta i Zygmunt Stromscy z Kczewa.

Konkurs realizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Cieszy się niesłabnącą popularnością  wzięło już w nim udział  ponad 23 tysiące gospodarstw indywidualnych, w tym ponad 1 tys. w jego tegorocznej edycji.

Jego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie. Jego uczestnicy mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a przede wszystkim poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia wypadkowe.

Gala finałowa konkursu

22 września w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu, podczas której poznaliśmy zwycięzców tegorocznego konkursu. W wydarzeniu z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa wzięło udział ponad 200 zaproszonych gości z całej Polski, w tym laureaci konkursu wraz z rodzinami, przedstawiciele współorganizatorów, fundatorzy nagród I zwycięzcy poprzednich edycji – wśród nich Janusz Bystron z małżonką. Oddział Regionalny KRUS w Gdańsku reprezentowali dyrektor oddziału Marcin Drewa, Społeczny Doradca Prezydenta RP oraz kierownik Placówki Terenowej KRUS w Kartuzach Andrzej Dawidowski.

– Konkurs stał się symbolem wysiłków oraz zaangażowania w kształtowanie bezpiecznych i coraz bardziej nowoczesnych gospodarstw rolnych. Jestem głęboko wzruszona i dumna widząc, jak wiele osób podjęło wyzwanie i wzięło udział w konkursie. Jest on bardzo ważnym elementem działalności prewencyjnej KRUS, ponieważ skutecznie przyczynia się do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Potwierdzają to statystyki: liczba wypadków zgłaszanych przez rolników w ciągu 30 lat zmniejszyła się o ponad 80% – podsumowała prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik.

Nasi wśród zwycięzców

Tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju w 2023 r. otrzymało gospodarstwo z Wólki Zdunkówki w województwie lubelskim. Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Państwa Danuty i Zygmunta Stromskich z Kczewa w gminie Przodkowo. Miejsce trzecie, ex aequo, przyznano gospodarstwom  z Solnej w województwie dolnośląskim oraz z Bożnowa w województwie lubuskim. 

Gov/opr.red

Komentarze