Gmina Żukowo

Rosnąca urbanizacja „wymaga” wielu inwestycji

Banino. Rozwój miejscowości

Gmina Żukowo szczególną uwagę poświęca jednej z najbardziej zaludnionych miejscowości. Banino rozrasta się w bardzo szybkim tempie, za którym musi nadążyć również samorząd, jeżeli chodzi o inwestycje w infrastrukturę. W 2018 r. ponad 20 odcinków dróg zostało wyremontowanych bądź przebudowanych. Obecnie trwają prace na ul. Tuchomskiej.

Banino jest najszybciej rozwijającą się miejscowością w Gminie Żukowo. Jak usłyszeliśmy od jej nowego sołtysa Wojciecha Kozy – Zatońskiego, liczy ona już blisko 10 tys. mieszkańców. Proces szybkiej urbanizacji wynika z atrakcyjnej lokalizacji blisko Trójmiasta. Niestety to zjawisko niesie za sobą też szereg problemów dla mieszkańców. Powstające ciągle nowe osiedla potrzebują infrastruktury. Mieszkańcy chcą nowych ulic, chodników, chcą mieć pod dostatkiem wody – ale nie po to, żeby ich zalewała. Potrafią skutecznie się tego domagać.

Co robi gmina Żukowo?

Radni „biorą na siebie” nacisk mieszkańców, a władze gminy konieczność inwestycji. Działania te pochłaniają olbrzymie kwoty. W ubiegłym roku przebudowana została stacja uzdatniania wody w Baninie, co pozwoliło na zwiększenie wydajności stacji wodociągowej. Inwestycja kosztowała gminę niemal 2 mln zł.

Ubiegłoroczne inwestycje objęły swoim zasięgiem ulice: Dębową, Szczęśliwą, Polną, Leśną, Bajeczną, Miodową, Rolniczą, Błękitną, Źródlana, Potokowa, Wesołą, Sportowa, Poziomki, Jagodową, Rubinową, Kolorową, Halną, Żeglarską i Słoneczną. Modernizacji poddano także odcinki asfaltowe, ul. Przemysłową przy Ośrodku Zdrowia, ul. Lipową w Baninie przed Algidą oraz wymieniono nawierzchnię asfaltową na odcinku łączącym Rębiechowo z Barniewicami – tworząc dogodne połączenie Banino –Rębiechowo – Osowa.

Dalszy rozwój infrastruktury drogowej

Wyraźne potrzeby mieszkańców skłaniają urząd do podejmowania inwestycji, o których w żargonie urzędowym mówi się, że są najdroższe, bo wykonywane ze środków z budżetu gminy. Do takich zadań zaliczają się prace przy ul. Tuchomskiej w Baninie. Mają potrwać do końca września br. Na odcinku 1,2 km powstanie tam nawierzchnia asfaltowa. Całkowity koszt tej inwestycji do niemal 1,5 mln zł. Jest to imponująca kwota, którą samorząd żukowski wyasygnuje ze środków własnych gminy.

S.SZ

Komentarze