Sport Szkolnictwo Wokół nas

Rumia. Obchody 70-lecia Szkolnego Związku Sportowego. Podsumowali 70 lat działalności i podziękowali tym, którzy się w niej wyróżnili

Jubileuszowa gala odbyła się wczoraj w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. Wzięli w niej udział działacze z SZS z całego województwa, samorządowcy, trenerzy i delegacje szkół. Wydarzenie było okazją do prezentacji dokonań SZS w tym okresie na terenie województwa pomorskiego.

Galę poprowadzili Andrzej Byczkowski i Agata Pracel. Do obecnych zwrócili się Dariusz Abramuk, sekretarz generalny SZS. O znaczeniu SZS dla pomorskiego sportu opowiedział Maciej Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu ds. Sportu Urzędu Marszałkowskiego. Było również wystąpienie gospodarza terenu Michała Pasiecznego, burmistrza Rumi. Jako ostatni w tej części gali głos zabrał Tomasz Janowicz, prezes WSZS w Gdańsku.

Historia związku i ci którzy ją tworzyli

Siedem dekad działalności Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego omówił wiceprezes Zbigniew Gajewski. Pełno w niej wybitnych osiągnięć sportowych i młodych sportowców, którzy stawiali w związku swoje pierwsze kroki, a później ich kariery sięgały nawet stadionów europejskich. Osiągnięcia sportowej lat 2017-2023 przedstawiła Urszula Górska. Następnie wręczono medale okolicznościowe tym wszystkim, którzy te sukcesy tworzyli. To Jerzy Ochotny, Andrzej Różewski, Dariusz Męczykowski – byli przewodniczący WSZS oraz Tomasz Janowski – prezes i Jerzy Polak, Marek Wołoszyk i Zbigniew Gajewski – wiceprezesi zarządu.

Medale otrzymali również byli członkowie zarządu WSZS: Jarosław Mamrot, Tomasz Kraskowski, Mirosław Płotka, Urszula Górska, Piotr Muchowski, Bartłomiej Woźniak, Damian Barambas, Magdalena Sawkow, Bogusława Kuchta i Tomasz Ostrowski.  

Wśród najbardziej aktywnych organizatorów sportu szkolnego w poszczególnych powiatach pomorskich znalazła się aż pięcioro działaczy z powiatu kartuskiego: Daniel Dobka, Krzysztof Król, Monika Tomaczkowska, Rafała Makurat i Beata Chyła-Kobus.

Medale okolicznościowe trafiły również do szczególnie aktywnych działaczy sportu szkolnego.  Z powiatu kościerskiego nagrodzono Grzegorza Kuchlina, Bartłomieja Kowalewskiego i Ewę Kuźmę.

Szkoły, które przodują w SZS

Po przedstawieniu osiągnięć uczniów na finałach wojewódzkich i ogólnopolskich w ubiegłym roku szkolnym, nagrodzono szkoły, które osiągnęły najlepsze wyniki w klasyfikacji generalnej współzawodnictwa sportowego. Jako pierwsze zaprezentowano zwycięskie szkoły w Igrzyskach Dzieci. Zwyciężyły, kolejno: SP nr 7 w Sopocie, SP nr 2 w Prabutach i Autonomiczna Sopocka SP. W tym gronie na miejscu piątym znalazła się szkoła w Starej Kiszewie.

Natomiast w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w ubiegłym roku zwyciężyły, kolejno: SP nr 10 w Słupsku, SP nr 5 w Chojnicach i SP nr 7 w Sopocie.

Dyrektor M. Kowalczyk i T. Janowicz wręczyli nagrody zwycięzcom Licealiady z ubiegłego roku szkolnego. To kolejno PZS nr 4 w Wejherowie, ZS nr 4 w Chojnicach i I LO w Kościerzynie. Na miejscu dziesiątym znalazł się ZSZiO w Kartuzach – „Wzgórze”.

Galę umilały pokazy tańca zawodniczek z miejscowego Zespołu Tańca „SPIN”.

D. Tryzna

Komentarze