Powiat kartuski Wokół nas

Sianowo. Odpust Matki Boskiej Szkaplerznej. Tłumy pielgrzymów u stóp Królowej Kaszub

Sianowo to szczególne miejsce na mapie Kaszub. To tutaj dwa razy do roku przybywają setki, a nawet tysiące pielgrzymów, aby złożyć hołd Maryi – Królowej Kaszub. Tak było również w niedzielę 18 lipca.

W Sanktuarium w Sianowie 18 lipca miały miejsce uroczyste obchody odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej. Przybyli pielgrzymi z całego regionu – jedni indywidualnie, drudzy w pielgrzymkach zorganizowanych. Wszystkich powitał kustosz sanktuarium.

– Maryja przybyła do Sianowa w znaku przepięknej figurki około 1450 roku i pozostała wśród nas, synów i córek tej kaszubskiej ziemi (…) To Maryja przez wieki uczyła nas wierności Chrystusowi i jego Ewangelii. Ta wierność domaga się, aby nasze kaszubskie rodziny przekazały najcenniejsze wartości młodemu pokoleniu Kaszubów i Polaków – mówił ks. Eugeniusz Grzędzicki.

Rekordowa pielgrzymka z Chmielna

Do Sianowa przybyło wiele pielgrzymek – mniej lub bardziej licznych. Dla wszystkich najważniejsza była wspólna modlitwa i oddanie czci Sianowskiej Pani. W tym roku pielgrzymka z Chmielna i Wygody odnotowała rekordową liczbę pielgrzymów – we wspólnej drodze wzięło udział 1000 osób.

Pierwszy raz z Somonina i Goręczyna

Wczesnym niedzielny rankiem do Sianowa wyruszyła pierwsza w historii piesza pielgrzymka z Somonina do Goręczyna do Sianowa. Liczyła 100 osób. Grupę prowadził ks. Dawid Suchomski, wikary z parafii Michała Archanioła w Kiełpinie. Pielgrzymka o długości 21 km przebiegała przez Goręczyno, Ramleje, Ręboszewo, Zawory, Chmielno i Garcz. Najmłodszym pielgrzymem był 9-miesięczny Filip.

Autokarem, rowerem i piechotą

Do Sianowa przybyła pielgrzymka autokarowa z Sierosławia, licząca 51 osób, z Gdańska Oruni – 50 osób oraz z Borowa – 20 osób. Pielgrzymi przybyli również na rowerach z Gdyni Dąbrowy – 35 osób, z Gościcina – 45 osób, ze Strzebielina – 30 osób, z Łebuni – 34 osoby i z Kościerzyny – 15 osób.

Oczywiście najwięcej pielgrzymów przybyło na piechotę. Pielgrzymka z Chwaszczyna i Banina liczyła 180 osób, z Wejherowa 125 osób, z Sulęczyna 104 osoby, z Sierakowic 730 osób, z Linii 220 osób, z Przodkowa 215 osób, z Żukowa 100 osób, z Gowidlina 180 osób, z Mściszewic i Klukowej Huty 99 osób, z Grzybna 60 osób, z Miechucina 150 osób, z Bożegopola Wielkiego 130 osób, ze Strzepcza 100 osób, z Kamienicy Królewskiej 205 osób, z Kartuz 450 osób, z Nowego Targu 30 osób, z Miastka 36 osób, z Mirachowa 152 osoby, z Lęborka 69 osób, z Leźna 55 osób, z Luzina i Gowina 249 osób.

Do Sianowa przybyła także czteroosobowa grupa z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku oraz zespół Totus Tuus z Tczewa, liczący 18 osób.

Suma odpustowa

Podczas uroczystości odpustowych nie zabrakło polityków, m.in. senatora Stanisława Lamczyka, poseł Magdaleny Sroki i poseł Małgorzaty Zwiercan, a także samorządowców, m.in.  radnego sejmiku wojewódzkiego i doradcy Prezydenta RP Piotra Karczewskiego, radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego Sylwii Leyk i Danuty Rek. Obecni byli również samorządowcy powiatowi i gminni.

Sumie pontyfikalnej przewodniczył biskup Ryszard Kasyna. Powitali go Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński wraz z wiceburmistrz Sylwią Biankowską oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Eugeniusz Pryczkowski.

Uroczystości odpustowe trwać będą do 26 lipca.

SD

Komentarze