Gmina Sierakowice Wokół nas

Sierakowice. Ekstremalna Droga Krzyżowa. Chętni wyruszą już jutro. Do wyboru trzy trasy

Już jutro pątnicy z Sierakowic wyruszą w Ekstremalną Drogę Krzyżową. To wyzwanie dla tych, którzy nie boją się swoich słabości. Chętni mają do wyboru trzy trasy. Każda, choć liczy po kilkadziesiąt kilometrów, to ma inny stopień trudności.

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych. Jest jednak jeszcze inny sposób. Rozważania podczas pieszej, nocnej wędrówki. Do tej pory w tegorocznej EDK wystartowali m.in. pątnicy z Przodkowa, Leźna i Dziemian. Teraz do tego grona dołączą wierni z Sierakowic i okolicy. W tym roku jej organizatorzy rozszerzyli bazę tras do trzech.

Trzy drogi do wyboru

Pierwsza to trasa św. Jana Pawła II o długości 43 km z Sierakowic do Sianowa. Jest najdłuższą z proponowanych z sumą podejść 827 m. Średni czas przejścia to ok. 9,5 godziny. I choć liczby odrobinę odstraszają to jest królową rejonu. Pierwsza połowa trasy sprzyja modlitwie, a druga medytacji. Prowadzi przez lasy Mirachowa, pola Miłoszewa i wzniesieni Głusina.

Kolejna to trasa św. Barbary. Liczy ona 30 km a czas jej przejścia wynosi około 6,5 godziny. Powstała jako alternatywa dla wszystkich, którzy nie mogą wybrać się na dłuższą trasę ze względów zdrowotnych. Większość tej drogi pokrywa się z drogą św. Jana Pawła II, dzięki czemu stopień trudności jest bardzo podobny.

Nowością jest trasa św. Marcina, która jest pętlą i rusza z kościoła św. Marcina, biegnie przez Mrozy, Szklaną, Wygodę Łączyńską, Kamienicę Szlachecką i wraca do kościoła św. Jana w Sierakowicach, gdzie jej meta. Ta trasa również liczy 30 km, a czas jej przejścia także wyliczono na 6,5 godziny. Szlak jest bardzo różnorodny i prowadzi przez lasy, drogą piaszczystą, utwardzoną i asfaltową. Zaletą trasy jest możliwość dużego wyciszenia na całej jej długości, gdyż liczba uczestników na tym odcinku będzie zdecydowanie mniejsza.

Szczegóły piątkowej EDK

EDK rozpocznie się Eucharystią o godz. 20 w kościele św. Marcina w Sierakowicach.  Przed mszą świętą  od godz. 18:30 w domu katolickim będzie można odbierać pakiety startowe i zasięgnąć potrzebnych informacji.

Co ważne, przed wyjściem należy wyposażyć się w wydrukowaną mapę  EDK i opis trasy. Koniecznie trzeba wziąć elementy odblaskowe, nieprzemakalne buty, kurtkę przeciwdeszczową, ciepłe ubranie, czapkę i rękawiczki. Należy zabrać latarkę, dodatkowe baterie, naładowany telefon z aplikacją GPS i bank energii. W plecaku powinny się znaleźć środki opatrunkowe i bandaż elastyczny.

EDK/opr.red

Komentarze