Gmina Sierakowice Konkursy Kultura Powiat kartuski

Sierakowice. XI Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Rywalizacja przypieczętowana spontaniczną zabawą

Z racji truskawkobrania w tegorocznej edycji powiatowej tego konkursu wystartowało tylko sześć Kół Gospodyń Wiejskich, ale ich wystąpienia dobrze przygotowane wypełniły czas przybyłej do sierakowickiego amfiteatru publiczności. Jak potrzebne są takie spotkania i jak KGW potrafią bawić pokazała zabawa, która spontanicznie wybuchła przed ogłoszeniem wyników. Zwyciężyły wszystkie, ale Grand Prix trafiło do miejscowego koła.

W sobotę 24 czerwca do amfiteatru „Szerokowidze” przyjechało m.in. KGW z Mezowa reprezentujące gminę Kartuzy. Z gminy Somonino przyjechało KGW Kamelanki z Kameli. Etap gminny w Żukowie wygrało KGW Tuchom i to ono reprezentowało ten samorząd. Gmina Stężyca wystawiła miejscowe koło. Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Jezioranki ze Smołdzina wystąpiło w imieniu gminy Przodkowo. Współgospodarza tegorocznego konkursu reprezentowały panie „Sercem Podszyte” z KGW Sierakowice.

Jak powiedział, witając wszystkich wójt Tadeusz Kobiela, kół z Chmielna i Sulęczyna zabrakło, gdyż ich członkinie zajęte są zbieraniem truskawek.

Od kuchni po estradę

W tegorocznym jury konkursu zasiedli: Natalia Bigus – przewodnicząca jury, Katarzyna Szeląg-Majewska – główny specjalista ds. cyfryzacji PODR w Lubaniu, Elwira Hanasz-Cybulska – z wydziału rolnictwa ze starostwa i Marzena Dawidowska – przewodnicząca KGW Łyśniewo.

Pierwsza konkurencja pt. „Dobre, bo z ziemniaków” miała pokazać umiejętności kulinarne członkiń kół. Wystawiły one najróżniejsze dania, których składnikiem głównym są ziemniaki. Swoją inwencją kulinarną panie zaskoczyły nawet jury. Konkurencja druga związana była z przygotowaniem tablicy informacyjnej w temacie „Tradycje zatrzymane w kadrze”. Najbardziej zaskakujące pomysły przyniosła konkurencja modowa. Publiczność zawsze z niecierpliwością czeka na zmagania przy dwóch ostatnich konkurencjach. Chodzi o scenkę kabaretową i piosenkę.

Porwani do zabawy

Konkurs poprowadził Tomasz Fopke, dobrze znany wszystkim regionalista, twórca i muzyk. Pomiędzy kolejnymi występami skracał czas opowiadając kaszubskie kawały w oryginalnym języku. Umiejętności swoje pokazał kiedy jury poszło na obrady. Ze sceny popłynęły piękne pieśni, które publiczność szybko podchwyciła. Temu wszystkiemu przyglądali się członkowie kapeli kaszubskiej Kazimierza Maszka. Najpierw zaczęli akompaniować, a później zastąpili wokalistę, ruszając ze skocznymi melodiami przed scenę amfiteatru. Za nimi poszła publiczność i zaczęła się wesoła zabawa, która przez ponad kwadrans zajęła wszystkich.

Wygrali wszyscy

Decyzją jury zwycięzcą konkurencji na produkt kulinarny zostało KGW Stężyca. Koło z Mezowa odebrało nagrodę za najlepszą tablicę. Panie ze Smołdzina były najlepsze w konkurencji modowej. Z kolei KGW Tuchom popisało się najlepszą scenką kabaretową. W konkurencji „Piosenka dobra na wszystko” zwyciężyło KGW Kamela. Natomiast Grand Prix tegorocznego turnieju zdobyły panie z KGW Sierakowice.

Koła odebrały nagrody rzeczowe, ufundowane przez PODR w Lubaniu, który na scenie reprezentowała m.in. Regina Kleina, szefowa powiatowego ODR. Otrzymały one również specjalne prezenty ufundowane przez osoby prywatne i lokalne firmy. Puchary wręczył wójt Tadeusz Kobiela.

D. Tryzna

Komentarze